Putin

i

Autor: AP Photo Putin

Wojna na Ukrainie

Ekspert mówi, co zrobi Putin. Chodzi o doktrynę nuklearną

2024-11-20 9:20

Czy Putin zaatakuje NATO? Czy użyje broni nuklearnej? Te pytania, choć zadawane regularnie od wybuchu wojny na Ukrainie, teraz padają znacznie częściej. Rosyjski prezydent zmienił doktrynę nuklearną tak, że użycie broni jądrowej jest w świetle tych przepisów usprawiedliwione praktycznie już teraz. Będzie źle? Na szczęście nie brak optymistycznych głosów. Część ekspertów twierdzi, że Putin nie kładzie w tej chwili palca na "guziku atomowym", bo nie o to chodzi.

Putin zaatakuje bronią nuklearną po zmianie rosyjskiej doktryny? Ekspert ds. polityki nuklearnej uważa, że prawdopodobnie nie

Od czasu kryzysu kubańskiego w 1962 roku nie było tak dużego zagrożenia wojną nuklearną - a przynajmniej tak zwani zwykli ludzie nic o tym nie wiedzieli. Zaczęło się od niespodziewanej decyzji Joe Bidena, który parę dni temu zgodził się, by Ukraina używała amerykańskich pocisków dalekiego zasięgu do ataków przeprowadzanych w głębi Rosji. Pierwsze takie ataki zostały już przeprowadzone. Tymczasem wcześniej Władimir Putin mówił, że podjęcie takiej decyzji oznaczałoby, iż NATO są w stanie wojny z Rosją. Na decyzję Bidena zareagował podpisaniem nowelizacji doktryny nuklearnej Rosji, dając sobie prawo do użycia broni jądrowej nawet w przypadku konwencjonalnego, a nie jądrowego ataku na Federację Rosyjską. W nowych zapisach prawnych dotyczących rosyjskiej broni jądrowej jest również mowa o tym, że każda agresja na Rosję ze strony państwa będącego członkiem danego sojuszu wojskowego zostanie uznana przez Moskwę za agresję na nią ze strony całej koalicji. Powinniśmy uciekać, a może nie ma się czego bać? Na szczęście nie brak optymistycznych głosów.

"Aktualizacja regulacji ma na celu odstraszenie lub zastraszenie sojuszników Ukrainy"

Część ekspertów twierdzi, że Putin nie kładzie w tej chwili palca na "guziku atomowym", bo nie o to chodzi, a o zastraszanie. „Aktualizacja regulacji ma na celu odstraszenie lub zastraszenie sojuszników Ukrainy, którzy dostarczają Ukrainie sprzęt, jak samoloty strategiczne i taktyczne, pociski manewrujące, drony, pojazdy hipersoniczne i inne pojazdy powietrzne, które może być wykorzystany do ataku wojskowego na Rosję lub do naruszenia granicy rosyjskiej" - powiedział w rozmowie z PAP dr Aderito Vicente, związany z brukselskim think tankiem Wilfried Martens Centre i Uniwersytetem Lusiada w Porto. Ekspert ds. polityki nuklearnej podkreśla, że choć ryzyko nuklearnej eskalacji jest realne, a próg użycia broni jądrowej faktycznie obniżono, to najprawdopodobniej skończy się na czymś innym.

"Jeśli Rosja nadal trzyma się idei pozostania dużym graczem w nowym porządku świata, to użycie broni jądrowej będzie sprzeczne z tą strategią"

"Tu obowiązuje kilka etapów. Pierwszą rzeczą, która zapewne się wydarzy, będzie to, że Rosja ponownie będzie grozić krajom UE i NATO pomagającym Ukrainie, uruchomieniem swojego arsenału jądrowego. Zapewne nie powstrzyma to Ukrainy, ale może zniechęcić niektórych jej sojuszników do kontynuowania wsparcia na dotychczasowych warunkach" – powiedział ekspert. Według niego Putin liczy na zniechęcenie państw nie posiadających broni jądrowej do przekazania Ukrainie myśliwców F-16, a użycie broni nuklearnej przez Rosję jest wątpliwe. "Jeśli Rosja nadal trzyma się idei pozostania dużym graczem w nowym porządku świata, to użycie broni jądrowej będzie sprzeczne z tą strategią, bo od Moskwy mogą odwrócić się jej dotychczasowi sojusznicy i partnerzy biznesowi" – powiedział ekspert.

Sonda
Czy Rosja zaatakuje NATO?

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Przy komplecie zgłoś się do MENSY

Pytanie 1 z 10
Rozpoczął się turniej WTA Finals, w którym tytułu broni Iga Świątek. Z kim wygrała w ubiegłorocznym finale?
Putin użyje broni jądrowej?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają