UKHSA poinformowała w czwartek o śmierci pierwszego pacjenta zakażonego bakterią E. coli Do tej pory potwierdzono już 275 przypadków E. coli, z czego 122 wymagały hospitalizacji. Jak podaje agencja, łącznie dwie osoby w Anglii zmarły w ciągu 28 dni od zakażenia obecnym szczepem, ale wyniki badań sugerują, że tylko "jeden z tych zgonów jest prawdopodobnie związany z zakażeniem szczepem STEC". Pacjenci mieli choroby współistniejące.
Zobacz: 6-latek przyjechał na obóz pływacki. Już pierwszego dnia utopił się! Słowa matki łamią serce
Choć zdradzono, że liczba zgłaszanych przypadków spada, to władze jednak spodziewają się, że może ich przybyć, kiedy przebadane zostaną kolejne próbki.
W ubiegłym tygodniu okazało się, że źródłem zakażenia była sałata w paczkowanych kanapkach. - Wielu producentów żywności wycofało kanapki, wrapy i sałatki sprzedawane w sklepach w obawie, że mogą one być powiązane z epidemią - czytamy w publikacji.
Pałeczka okrężnicy to zróżnicowana grupa bakterii, które normalnie żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Większość jej typów jest nieszkodliwa, ale niektóre mogą powodować poważne choroby. Odmiana występująca w tej epidemii, E. coli wytwarzająca toksynę Shiga (STEC) O145, może atakować wyściółkę jelit. Pierwszym, alarmującym objawem jest biegunka z domieszką krwi. Kolejne objawy, takie jak skurcze żołądka, wymioty i gorączka, pojawiają się bardzo szybko. Na powikłania narażone są dzieci, osoby starsze i osoby z chorobami przewlekłymi.
W jaki sposób można uchronić się przed zakażeniem E. coli? Zaleca się mycie rąk mydłem i ciepłą wodą, a także stosowanie środków do dezynfekcji.