EUROPEJSKA STOLICA KULTURY – co daje ten tytuł: pieniądze, rozgłos, prestiż

2011-06-21 14:06

We wtorek 21 czerwca dowiemy się które z polskich miast będzie za 5 lat Europejską Stolicą Kultury. Ten tytuł to nie tylko prestiż, ale i międzynarodowy rozgłos - a co za tym idzie turyści i duże pieniądze. Dlatego walka jest zacięta, a o tytuł ESK 2016 bije się aż pięć polskich miast: Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa oraz Wrocław.

Co daje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury? Pierwsza rzecz to oczywiście prestiż i rozgłos. Miasto które zostanie wybrane będzie mogło prezentować i promować swoich artystów w całej Europie i to nie za swoje pieniądze. Walka toczy się bowiem również o środki na promocję.

Przeczytaj koniecznie: Minister Kultury NIE chce INTERWENIOWAĆ w sprawie "rasizmu" Wojewódzkiego

Unia Europejska przeznacza ponad 1 milion euro (w 2010 roku było to 1,5 miliona) na finansowanie różnych projektów kulturalnych. Miasta będą mogły organizować w ramach tej kwoty festiwale, przyciągające turystów, ale unijna „kasa” może też być wydana na rozwój infrastruktury – głównie tej związanej z najnowszymi technologiami i internetem.

Rok 2016 dla Polski i Hiszpanii


W 2016 roku Europejską Stolicą Kultury zostanie jedno miasto polskie i jedno hiszpańskie. W Polsce finałowa piątka ubiegająca się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 to: Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław. W Hiszpanii w grze pozostały jeszcze Burgos, San Sebastián, Las Palmas de Gran Canaria, Kordobą, Segowia i Saragossa.

Warto dodać, że do tej pory tylko jedno polskie miasto zostało wyróżnione tytułem ESK. W 2000 roku – na cztery lata przed przystąpieniem Polski do UE - był to Kraków.

Polskie miasta będą mogły kandydować do tego tytułu ponownie dopiero w 2028.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają