Brytyjski dziennik "Daily Mail" donosi, że książę Konstantyn zmarł 5 grudnia 2023 roku w wieku 51 lat. W oficjalnym oświadczeniu napisano, że „Dom Książęcy z przykrością ogłasza, że H.S.H. książę Liechtensteinu Konstantyn zmarł niespodziewanie". Przyczyna jego śmierci nie została ujawniona. W środę parlament stanowy, składając hołd zmarłemu członkowi rodziny królewskiej, uczcił jego pamięć minutą ciszy. Tego samego dnia o godz. 15 we wszystkich kościołach w kraju zaczęły bić dzwony. Administrator Apostolski Benno Elbs wygłosił mowę tuż po śmierci księcia. Złożył kondolencje najbliższym zmarłego. - Z wielkim smutkiem dowiedziałem się dzisiaj o śmierci księcia Konstantyna Liechtensteinu. W imieniu archidiecezji Vaduz pragnę złożyć najszczersze kondolencje (...) Łączę się z nimi i całą rodziną królewską w żałobie i modlitwie za zmarłego (...) Możecie czuć wsparcie ze strony wielu ludzi, którzy modlą się za zmarłego w całym księstwie. Daj Boże księciu Konstantynowi wieczny odpoczynek - mówił.
Książę Konstantyn był najmłodszym synem księcia Hansa-Adama II. Pozostawił żonę, księżniczkę Marię Liechtensteinu, z domu hrabinę Kálnoky z Kőröspatak (poślubił ją w 1999 roku). Miał też trójkę dzieci: 20-letniego księcia Moritza, 18-letnią księżniczkę Georginę i 15-letniego księcia Benedykta.
Kim był zmarły?
Urodził się 15 marca 1972 roku jako trzeci syn księcia Hansa Adama II oraz hrabiny Marii Kinsky. W 1991 roku rozpoczął studia na uniwersytecie Lodron w Salzburgu, a następnie w 1992 roku w Paryżu, które ukończył w 1997 r., uzyskując tytuł magistra prawa. Pracował dla Raiffeisen Private Equity Management. Następnie został partnerem zarządzającym Grünwald Equity Beteiligungs-GmbH, którym był do 2011 roku. W 2012 roku został dyrektorem generalnym i przewodniczącym rady dyrektorów Fundacji rodziny księcia Liechtensteinu. Fundacja posiada prawie cały majątek rodziny królewskiej, w tym podobno jedną z największych prywatnych kolekcji dzieł sztuki na świecie. Książę był odpowiedzialny za obszary rolnictwa i leśnictwa, energii odnawialnej, a także za sprawy rodzinne związane z nieruchomościami.
Polecany artykuł: