Jednym z „mierników” tego czy dany stan jest przychylny imigrantom jest właśnie możliwość wyrobienia sobie prawa jazdy czy dokumentu tożsamości tzw. „State ID” (normalnie wydawanego rezydentom, obywatelom i legalnym imigrantom przez stanowe Wydziały Komunikacji czyli Department of Motor Vehicle – przyp red.). Do całkiem niedawna prawo jazdy – będące najcenniejszym dokumentem – było wydawane tylko przez Nowy Meksyk i Waszyngton. Dziś takie dokumenty wydaje już dziesięć stanów. Noszą one różne nazwy i często nie są one „na równi” z normalnym prawem jazdy dla legalnych rezydentów, niemniej dają bardzo dużą swobodę i ułatwiają życie.
Zapewne dużą rolę w złagodzeniu przepisów co do wydawania dokumentów uprawniających do poruszania się po drogach miało wprowadzona w 2012 roku – a obecnie rozszerzana o kolejne miliony imigrantów – dyrektywa Baracka Obamy (Deferred Action for Childhood Arrivals – DACA), dająca ochronę przed deportacjami i tymczasowy legalny pobyt.
Warto przypomnieć, że tylko w Waszyngtonie i Nowym Meksyku prawo jazdy nielegalnego imigranta nie różni się niczym od dokumentu legalnego rezydenta. W pozostałych stanach zezwolenia na prowadzenie samochodów różnią się nazwą, wyglądem, kształtem czy innymi szczegółami. Często opatrzone są również notatką: „Not Valid for Identification” lub „Not Valid for Federal Identification”.
Co prawda w metropolii osoby bez numeru Social Security nie mogą się starć o prawo jazdy, ale mieszkańcy NYC mają dostęp do miejskich dokumentów tożsamości. Nie upoważnia on do prowadzenia auta, ale daje bardzo dużo przywilejów. Podobne karty oferują również New Haven w Connecticut oraz San Francisco i Los Angeles w Kalifornii.
Stany, gdzie imigranci bez statusu mogą starać się o dokumenty upoważniające do prowadzenia pojazdów:
Waszyngton – od 1993 r.
Normalne prawa jazdy wydawane są osobom bez numeru Social Security. Muszą one udowodnić fakt zamieszkania w stanie Waszyngton, przedstawiając ważne rachunki za światło, gaz lub telefon, zaświadczenie ze szkoły, dowód posiadania samochodu, dokumenty bankowe, wyciągi z kont i wszelkie inne dokumenty wydawane przez stan Waszyngton.
Nowy Meksyk – od 2003 roku
Przepisy zezwalają na wydawanie normalnego prawa jazdy każdej osobie, która zamiast Social Security przedstawi Individual Tax Identification Number niezależnie od statusu imigracyjnego. Należy również udowodnić, że się mieszka w Nowym Meksyku, czyli „mieć” adres.
Connecticut – od 2015 roku
Osoby bez numeru Social Security oraz dowodu legalnego pobytu w USA mogą otrzymać prawka pod kilkoma warunkami: muszą mieszkać w stanie Connecticut, podpisać oświadczenie, że zamierzają starać się o legalizację pobytu w USA tak szybko, jak to będzie możliwe.
Dystrykt Kolumbia, Waszyngton – od 2014 roku
Przepisy zezwalają na wydanie praw jazdy osobom, które – choć nie mają numeru Social Security, ale mogą udowodnić swoją tożsamość, datę urodzenia i że mieszkają w DC przez co najmniej 6 miesięcy.
Illinois – od 2013 roku
Prawo jazdy mogą otrzymać osoby bez statusu, które zamieszkują w Illinois od co najmniej roku. Wnioskodawca musi przedstawić jednak ważny paszport lub konsularny dowód tożsamości. Prawo jazdy jest ważne na okres trzech lat.
Kalifornia – od 2015 roku
Należy udowodnić fakt zamieszkania w Kalifornii, dokument osoby nie posiadającej numeru Social Security jest opatrzony adnotacją, pozwalającą na jego odróżnienie od prawa jazdy wydawanego legalnym rezydentom.
Kolorado – od 2014 roku
O prawo jazdy mogą się starać osoby bez Social Security, które w poprzednim roku podatkowym rozliczyły się z podatków w stanie Kolorado. Inną opcją jest posiadanie Individual Taxpayer ID oraz jednego z trzech dokumentów – paszportu, consular ID lub military ID. W tym przypadku jednak trzeba udowodnić fakt zamieszkiwania w Kolorado przez co najmniej 2 lata.
Maryland – od 2014
Przepisy pozwalają osobom bez numeru Social Security starać się o prawo jazdy, pod warunkiem, że w ciągu poprzednich dwóch lat rozliczały się z podatków w stanie Maryland.
Nevada – od 2014 roku
Prawo jazdy wydawane jest tylko na okres jednego roku i mogą otrzymać je osoby, które udowodnią swoją tożsamość, wiek i fakt zamieszkania w Nevadzie.
Utah – od 2005 roku
Nielegalnym imigrantom, którzy udowodnią fakt zamieszkiwania w Utah, wydawane tam są tzw. Driving Privilege Card.
Vermont – od 2014 roku
Przepisy pozwalają mieszkańcom stanu, przebywającym w USA nielegalnie, starać się o tzw. Operator's Privilege Card. Wnioskodawca – oprócz tego, że musi udowodnić mieszkanie w stanie Vermont - musi udowodnić swoją tożsamość i wiek przedstawiając ważny paszport lub konsularny dowód tożsamości. Akceptowane są także metryki urodzenia, ślubu itd.
Gdzie nielegalny imigrant dostanie prawo jazdy
Życie osoby nie posiadającej legalnego statusu w Ameryce może być bardzo trudne. Są stany bardzo nieprzychylne nieudokumentowanym imigrantom, gdzie nie mają szans uzyskania żadnego dokumentu tożsamości, a tym samym nie mają dostępu do programów pomocowych, czy nawet usług bankowych, nie wspominając o swobodnym prowadzeniu samochodu. Ale są i takie stany, gdzie życie imigranta jest dużo łatwiejsze...