W północnej Hiszpanii po raz pierwszy zidentyfikowano cztery południowe szerszenie olbrzymie (Vespa soror)

i

Autor: wikimedia.org /fot. Rushen / This photo is published under Creative Commons Attribution-Share-Alike Licence

Naukowcy ujawniają

Gigantyczne szerszenie już w Europie! Zagrażają ludziom i pszczołom

2024-11-20 13:06

Jeszcze większe szerszenie zalęgły się w Europie! Niedawno pisaliśmy o tym, że te owady gatunku vespa velutina odkryto na Słowacji. Teraz chodzi o szerszenie vespa soror. Odkryto je w północnej Hiszpanii. Osobniki mogą mieć niemal pięć centymetrów długości i kąsają równie zaciekle, co inne szerszenie azjatyckie. Zagrożenie jest poważne - ostrzegają naukowcy.

Monstrualne szerszenie z Azji odkryte w Hiszpanii. Vespa soror może wytępić nasze pszczoły, jeśli w porę nie zareagujemy

Jak gdyby mało było kłopotów w Europie, pojawiły się jeszcze one - szerszenie giganty! Nie, nie chodzi o te, o których pisaliśmy jeszcze w październiku. Vespa velutina z Azji owszem, też przyleciały na nasz kontynent, ale teraz okazuje się, że mamy tu jeszcze jeden gatunek egzotycznych szerszeni. Tym razem chodzi o ogromne owady gatunku vespa soror. Osobniki mogą mieć niemal pięć centymetrów długości i kąsają równie zaciekle, co inne szerszenie azjatyckie. Znaleziono je w północnej Hiszpanii. Złapały się przypadkowo w pułapki na osy i dzięki temu naukowcy odkryli, że pojawiają się już nie tylko w Azji, gdzie są gatunkiem rodzimym, ale i u nas. Zagrożenie jest poważne - ostrzegają badacze w piśmie naukowym „Ecology and Evolution”.

Ich ukąszenie może być śmiertelnie niebezpieczne, a do tego szerszenie polują na motyle czy na pszczoły miodne

Skąd szerszenie giganty wzięły się w Hiszpanii? Prawdopodobnie dostały się tam z jakąś paczką wysłaną z Chin, Indii czy Tajlandii. Ich ukąszenie może być śmiertelnie niebezpieczne zwłaszcza dla osób uczulonych na jad owadów, ale nie tylko o to chodzi. Bo vespa soror żywi się innymi owadami, w tym na motyle czy na pszczoły. A jak wiadomo, pszczoły są nam niezbędne do życia. Dodatkowo zjadają też małe kręgowce, takie jak jaszczurki. Jets to gatunek inwazyjny, który może realnie zaszkodzić naszemu środowisku naturalnemu, a w konsekwencji także nam. Na szczęście mamy jeszcze szansę coś z tym zrobić. Naukowcy przypominają, że w 2019 roku podobny problem miała Ameryka Północna, tam jednak udało się w porę wytępić przybyłe z Azji osobniki. Z drugiej strony nie jest to łatwe, bo szerszenie olbrzymie budują gniazda pod ziemią i trudno jest je wytropić.

W północnej Hiszpanii po raz pierwszy zidentyfikowano cztery południowe szerszenie olbrzymie (Vespa soror)

i

Autor: wikimedia.org /fot. Rushen / This photo is published under Creative Commons Attribution-Share-Alike Licence
Sonda
Czy boisz się os, pszczół, szerszeni?
Gryzące czy niegryzące? Sprawdź, czy poznasz owady, które kąsają nas na spacerach
Pytanie 1 z 10
Jaki owad jest na zdjęciu?
komar
Walka modliszki z szerszeniem. Nagranie Wigierskiego Parku Narodowego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają