God Save The Queen. W modlitwie za Jej Królewską Mość Królową Elżbietę II i jej rodzinę

i

Autor: AP, EASTNEWS

Oczekiwanie

God Save The Queen. W modlitwie za Jej Królewską Mość Królową Elżbietę II i jej rodzinę

2022-09-08 18:35

Wszyscy poddani Elżbiety II kierują myśli ku zamkowi Balmoral w Szkocji. To jeden z dwóch prywatnych zamków królowej. Spędza ona w nim wakacje. Brytyjczycy mają nadzieję, że nie ostatnie. Wierzący modlą się w tej intencji. Niewierzący trzymają kciuki. Wszyscy mają nadzieję, że 96-letniej monarchini uda się dojść do siebie.

Arcybiskup Canterbury, Justin Welby, powiedział: „Moje modlitwy i modlitwy ludzi z całego Kościoła Anglii i całego narodu są dzisiaj z Jej Wysokością Królową. Niech obecność Boga wzmocni i pocieszy Jej Wysokość, jej rodzinę i tych, którzy opiekują się nią w Balmoral” – cytuje BBC. Komunikat wydało Biuro Komunii Anglikańskiej, trzeciej co do wielkości wspólnoty chrześcijańskiej po rzymsku-katolickiej i wschodnio-prawosławnej. „Łączymy się z anglikanami na całym świecie w modlitwie za Jej Królewską Mość Królową Elżbietę II i jej rodzinę” - napisano w oświadczeniu, zwracając uwagę na powiązania królowej z krajami na całym świecie, które są częścią Wspólnoty Brytyjskiej i obsługiwane przez prowincje Wspólnoty Anglikańskiej.„Modlimy się o obecność Boga, aby wzmocnić i wesprzeć Królową, rodzinę królewską i tych, którzy troszczą się o jej majestat”. Elżbieta II, „z Bożej łaski Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jej Królestw i Posiadłości królowa, przewodnicząca Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary etc. etc.” jest tytularną głową Kościoła Państwowego Anglii (ang. Established Church), najstarszej i największej organizacji kościelnych w anglikanizmie pozostającej „pod zwierzchnictwem duchowym” abp. Canterbury. 

Zobacz koniecznie: Złe wieści o stanie zdrowia królowej Elżbiety! Lekarze mocno zaniepokojeni

Dalsza część artykułu pod galerią zdjęć: Królowa Elżbieta II w ciężkim stanie. Rodzina gromadzi się nad jej łożem. Anglia wstrzymuje oddech 

Do 18:00 głosu nie zabrał, ani okolicznościowego komunikatu nie wystosował papież Franciszek. Kościół anglikański oddzielił się od Kościoła katolickiego w pierwszej połowie XVI w. w okresie reformacji. Niektórzy umieszczają jego wiernych w gronie wyznań protestanckich. Anglikanie, na przykład, nie uznają katolickiej nauki o czyśćcu i odpustach i kultywują czci obrazów, relikwii i świętych. Często jednak określany jest jako „droga środka” (via media) między katolicyzmem (zachowana rola tradycji i hierarchia wspólnoty) a protestantyzmem (Biblia jako podstawa i główna reguła wiary). „God Save The Queen” w brytyjskim hymnie dziś ma dosłowne znaczenie.

Sonda
Czy darzysz szacunkiem królową brytyjską?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki