Groźny wirus Lassa dotarł do Europy. To pierwsze przypadki od ponad 10 lat!

i

Autor: SHUTTERSTOCK Mamy się czego obawiać?

Groźny wirus Lassa dotarł do Europy. To pierwsze przypadki od ponad 10 lat! Czym jest Lassa?

2022-02-11 9:50

Dwa zachorowania są potwierdzone, trzeci przypadek jest diagnozowany - w Wielkiej Brytanii, po raz pierwszy od 2009 roku, zanotowano zachorowania na gorączkę krwotoczną Lassa. Zakażeni obywatele niedawno wrócili z Afryki Zachodniej. Na Brytyjczyków padł blady strach, bo choć nie jest tak śmiercionośna, to Lassa jest nazywana kuzynką wirusa Ebola.

Osoby, u których wykryto wirusa to rodzina. Cała trójka - na razie wirus potwierdzono u dwóch osób, trzecia jest dopiero badana pod tym kątem - pochodzi ze wschodniej Anglii i niedawno wróciła z Afryki Zachodniej. Pacjenci przebywają w Bedfordshire Hospitals NHS Foundation Trust i mają się nieźle. Jak podaje BBC, jedna z zakażonych osób już wyzdrowiała, druga przebywa pod obserwacją i otrzymuje specjalistyczną opiekę. Rzadko zdarza się, że Lassa doprowadza do śmierci, jest natomiast nazywana kuzynką wirusa Ebola i właśnie dlatego może budzić strach. Jednak dr Susan Hopkins, główna doradczyni medyczna brytyjskiej agencji ochrony zdrowia uspokaja. "Przypadki gorączki Lassa są rzadkie, a między ludźmi wirus nie rozprzestrzenia się łatwo" - mówi i dodaje, że zagrożenie dla społeczeństwa jest bardzo niskie. Zapewnia też, że medycy skontaktowali się z osobami, które miały bliski kontakt z chorymi, "aby zapewnić odpowiednią ocenę, wsparcie i poradę”.

CZYTAJ TAKŻE: Zgwałcił ją w samolocie pełnym pasażerów? Nikt jej nie pomógł, bo... wszyscy spali

CM Medyk wykorzystał innowacyjną metodę badania na koronawirus i zrobił bezpieczną imprezę

Co to jest wirus Lassa?

Wirusem Lassa ludzie mogą się zarazić poprzez kontakt z żywnością lub przedmiotami gospodarstwa domowego skażonymi moczem lub kałem zakażonych szczurów. To właśnie gryzonie są nosicielami choroby. Wirus może się rozprzestrzeniać poprzez płyny ustrojowe. Najczęściej występującymi objawami choroby są dolegliwości grypopodobne i wysoka gorączka, czasem jednak także krwawienie z nosa, ust i innych części ciała. Większość ludzi zakażonych wirusem Lassa zdrowieje, jednak część przypadków kończy się śmiercią. 

CZYTAJ TAKŻE: Wiadomo dlaczego nie żyje gwiazdor "Pełnej chaty". Tej śmierci dało się uniknąć?

Sonda
Czy byłaś/byłeś kiedyś w Afryce?

Lassa w Afryce

To pierwsze od 2009 roku zachorowania na wirusa Lassa zanotowane na terenie Wielkiej Brytanii. Natomiast w wielu krajach Afryki Zachodniej choroba jest endemiczna, to znaczy na stałe występuje w populacji. 

CZYTAJ TAKŻE: Kim Kardashian po rozstaniu żyje pełnią życia. Jej eks cierpi: "Proszę Boga, by odzyskać rodzinę"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają