Inwazja ameb ludojadów! Naukowcy ostrzegają

i

Autor: shutterstock

Inwazja ameb ludojadów! Naukowcy radzą, jak się bronić na wakacjach

2021-05-31 8:50

Nie do wiary! Naukowcy naprawdę ostrzegają nas przed inwazją ameb ludojadów. Choć ich ataki są niezwykle rzadkie, to z powodu ocieplenia klimatu będzie się to niestety zmieniać. Chodzi o mięsożerne ameby Naegleria fowleri i Vibrio vulnificus, które przenikają do ludzkiego organizmu razem z nieprzegotowaną wodą, zwłaszcza podczas kąpieli w ciepłym morzu czy jeziorze i w ciągu kilku dni niszczą mózg. Badania nad amebami prowadzi lekarka, która sama straciła syna w wyniku ataku ameby.

Ciepłe morze czy jezioro, wakacyjny relaks i beztroska kąpiel. Kto by się przejmował tym, że trochę wody wpadnie do nosa podczas nurkowania czy pływania? Niestety, naukowcy ostrzegają, że powinniśmy bardzo uważać na ciepłą wodę! Dlaczego? Chodzi o zagrożenie, jakie niesie ze sobą ocieplenie klimatu. W ciepłych wodach mnoży się bowiem ameba ludojad. Chodzi o mięsożerne ameby Naegleria fowleri i Vibrio vulnificus, które przenikają do ludzkiego organizmu razem z nieprzegotowaną wodą, zwłaszcza podczas kąpieli w ciepłym morzu czy jeziorze i w ciągu kilku dni niszczą mózg. Śmiertelność wśród zakażonych wynosi aż 97 proc.!

NIE PRZEGAP: Książę Karol jest poważnie chory? Jeden szczegół niepokoi

Badania nad amebami prowadzi dr Sandra Gompf z uczelni University of South Florida. Badaczka w 2009 roku sama straciła syna w wyniku ataku ameby. Jak ostrzega lekarka, obecność ameby rejestrowana jest już nawet w stanach takich jak Teksas, Minnesota i Maryland. Między 2010 a 2019 rokiem w USA zanotowano tylko 34 przypadki zgonów z powodu ameb mięsożernych, ale teraz liczba ta może wzrastać. Jak się bronić? Podczas kąpieli nie zanurzać głowy lub zawsze zatykać nos, a wodę z kranu przegotowywać.

NIE PRZEGAP: Brad Pitt wygrał z Angeliną i znalazł miłość! Wielkie upokorzenie gwiazdy

Dzikie, egzotyczne zwierzęta. Rozpoznacie je, co o nich wiecie? [QUIZ]
Pytanie 1 z 15
Jak się nazywa słynny prowadzący/narrator programów przyrodniczych produkcji BBC, który od lat 50. XX w. przybliża nam życie dzikich zwierząt?
Jak spędzić wakacje w mieście w czasie pandemii?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki