JORGE BERGOGLIO: Nowy papież z Argentyny

2013-03-14 8:46

Habemus Papam! - wiwatowali wierni na placu św. Piotra, gdy wczoraj o godz. 19.06 ujrzeli biały dym ulatujący z komina nad Kaplicą Sykstyńską. Już drugiego dnia konklawe kardynałowie wybrali 266. papieża. Został nim Jorge Mario Bergoglio (77 l.) z Argentyny. Pierwszy papież z Ameryki Południowej przyjął imię Franciszek.

Gdy tylko biały dym wydostał się z komina, rozdzwoniły się dzwony, a wierni zebrani na placu św. Piotra zaczęli wiwatować "Habemus Papam!". Tłum z minuty na minutę powiększał się. Coraz więcej ludzi, około 100 tysięcy, na własne oczy chciało zobaczyć następcę Benedykta XVI.

I wreszcie o godz. 20.12 protodiakon kardynał Jean Louis-Tauran ogłosił, że nowym papieżem został Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek. Dziesięć minut później 266. Ojciec Święty pojawił się na Balkonie Błogosławieństw. Tłum wiwatował. Ale po chwili uciszył się i czekał na pierwsze słowa nowej głowy Kościoła.

- Bracia i siostry, dobry wieczór! - powiedział. - Módlmy się za nas i za cały świat, na początku tej nowej drogi - mówił i poprosił o modlitwę za siebie: - Chciałbym Was poprosić o wstawiennictwo, byście pomodlili się za mnie. Pomódlmy się w ciszy.

Po czym zażartował, że kardynałowie "poszli szukać papieża prawie na końcu świata". Wierni bili mu brawa. Po udzieleniu błogosławieństwa nowy papież pożegnał się: - Zostawiam Was teraz i bardzo dziękuję za takie przyjęcie. Módlcie się za mnie. Niedługo się zobaczymy. Módlcie się do Matki Boskiej, by zachowała Rzym. Dobranoc. Wszystkiego dobrego!

Franciszek został wybrany podczas piątego głosowania w drugim dniu konklawe. Lepszy wynik miał Joseph Ratzinger (86 l.), którego w 2005 roku wybrano także drugiego dnia, ale już w czwartym głosowaniu. Karol Wojtyła (†85 l.) został papieżem trzeciego dnia.

Konklawe rozpoczęło się 12 marca. Wybór nowego papieża związany był z abdykacją Benedykta XVI, która nastąpiła 28 lutego.

Papieskie atrybuty władzy Pastorał

Oznacza władzę pasterską. To duża laska, zakrzywiona u góry, nawiązująca do kija pasterskiego, który ma symbolizować pasterza czuwającego nad owczarnią. Papież pastorałem podpiera się, idąc w procesji do i od ołtarza, udzielając błogosławieństwa po zakończeniu liturgii, słuchając Ewangelii w czasie mszy oraz wygłaszając kazanie.

Pierścień

To znak urzędu i godności biskupa Rzymu. Jest na nim wygrawerowany papieski herb. Po śmierci głowy Kościoła pierścień zostaje stopiony i odlany na nowo z wygrawerowanym herbem nowego następcy św. Piotra. Papież posiada też Pierścień Rybaka wyobrażający św. Piotra w łodzi, wciągającego sieć.

Piuska

Mała okrągła czapeczka nakładana na środek głowy przez papieża, kardynała lub biskupa. Papież nosi białą piuskę, kardynałowie - czerwoną, a biskupi - fioletową.

Tiara

Było to uroczyste nakrycie głowy papieża. W VIII i IX wieku miała ona formę wysokiej białej czapki zwieńczonej krzyżem, ze zwisającymi z tyłu dwiema wstęgami. Tiarę nakładano papieżowi na głowę podczas uroczystej celebry. Przestała być używana od 1963 r., odkąd

Paweł VI złożył ją symbolicznie na ołtarzu, a następnie sprzedał, a uzyskane pieniądze przeznaczył na biednych.

Pektorał

Ozdobny krzyż ze szlachetnego metalu (najczęściej ze złota), czasami zawierający relikwie. Pektorał przypinany jest do piersi, otoczony łańcuszkiem zawieszonym na szyi. Od XII wieku noszą go opaci, biskupi, kardynałowie i papieże.

Paliusz

Nakładany na ramiona i piersi wąski biały pas, który papież nosi podczas celebrowania mszy. Wykonują go siostry z rzymskiego klasztoru pod wezwaniem św. Agnieszki z wełny owiec - poświęconych przez papieża w dniu imienin tej świętej. Na pas ten naszytych jest sześć czarnych krzyżyków.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają