Ten ważny dzień dla każdego Polaka mieszkającego w Nowym Jorku i okolicach już za dwa miesiące!
Jak powinno wyglądać to polskie święto na Manhattanie?
– Parada Pułaskiego jest świętem Polonii i powinna być przede wszystkim radosną i kolorową manifestacją dumy z naszych narodowych korzeni. Komitet organizacyjny Parady jest organizacją apolityczną, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby Polonusi o rożnych przekonaniach brali w niej udział. To wspaniała okazja do zaprezentowania się Polonii innym grupom etnicznym amerykańskiego tygla narodowościowego, jakim niewątpliwie jest Nowy Jork. To okazja do pokazania jak wielu jest nas tutaj, że potrafimy być zjednoczeni i zorganizowani.
Każdy marszałek chce pokazać, że jego parada będzie inna. Państwo również?
– Parada Pułaskiego jest od wielu lat świetnie zorganizowanym przedsięwzięciem pod względem logistycznym i tutaj nie chcemy, by była ona nietypowa. To, co ją odróżnia to fakt, że jest to jubileuszowa „diamentową” 75-tą już paradą i od całej Polonii będzie zależeć, jak ten jubileusz będzie wyglądał. Dlatego apelujemy do Polaków indywidualnie oraz do wszystkich polonijnych organizacji, aby – niezależnie od różnic w poglądach i podziałów – zjednoczyła się i wzięła udział nie tylko w samej paradzie, ale także we mszy świętej przed nią. Zapraszamy również na bankiet, który odbędzie się 29 września w hotelu Marriott Marquis na Time Square. Jest to wspaniała impreza, na której odbywa się prezentacja marszałków i miss poszczególnych kontyngentów. Wszystko połączone jest z występami polonijnych zespołów oraz wspaniałym jedzeniem i muzyką.
W jaki sposób będą państwo zachęcać Polonię do wzięcia w niej udziału?
– Jesteśmy obecni na polonijnych imprezach i zachęcamy do udziału w bankiecie. Osobiście wysłaliśmy ponad 1200 listów z zaproszeniami oraz prośbą o finansowe wsparcie. Zaapelowaliśmy do Polonii na falach polskiego radia oraz dajemy ogłoszenia w polonijnych gazetach z informacją, jak można finansowo wesprzeć imprezę. Staramy się przekonywać, że pokazanie naszej siły na 5. Alei jest w naszym polonijnym interesie.
Kto w tym roku będzie pełnił funkcje honorowego marszałka?
– Marszałkiem Honorowym został wybrany demokratyczny kongresmen Bill Pascrell, który jest przychylny naszej grupie etnicznej i ostatnio interweniował w zarządzie Empire State Buiding w sprawie oświetlenia budynku na biało-czerwono w dniu parady. Jest możliwe, że będzie jeszcze drugi marszalek honorowy, ale to na razie jest jeszcze w fazie ustaleń.
A goście honorowi?
– Gościem honorowym tegorocznej parady będzie prof. dr Maria Siemionow – polska lekarka pracująca w Cleveland Clinic, która była szefem zespołu, który dokonał pierwszego na świecie przeszczepu ludzkiej twarzy. Ponieważ oboje jesteśmy lekarzami przyjęcie przez prof. Siemionow zaproszenia sprawiło nam szczególną radość. Chcemy podkreślić, że odbędzie się spotkanie prof. Siemionow i polskimi lekarzami przed Bankietem w Marriott Marquis.
Proszę powiedzieć skąd tak naprawdę pochodzą fundusze na zorganizowanie Parady?
– Fundusze na organizację Parady pochodzą z datków sponsorów korporacyjnych oraz osób indywidualnych. Zorganizowanie tak dużej parady na Manhattanie kosztuje dużo pieniędzy. Trzeba zapłacić za obsługę służb miejskich, straży pożarnej, policji. To wszystko razem każdego roku generuje wydatki wielu dziesiątek tysięcy dolarów. Chcielibyśmy, aby jubileuszowa 75-ta Parada była transmitowana w amerykańskiej telewizji publicznej, ale to kosztuje ponad sto tysięcy dolarów. Fakt, że parady Irlandczyków, Włochów czy gejów są transmitowane a nasza nie, nie wynika z tego, że ich lubią, a nas nie, tylko dlatego, że oni zapłacili, a my nie. A gdyby każdy Polonus dał tylko jednego dolara, to organizatorzy mieliby dużo więcej pieniędzy niż potrzebują na ten cel. Chcielibyśmy podkreślić, że co roku największym sponsorem Parady jest Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, której za to należą się duże brawa.
W jaki inny sposób oprócz finansowego można wspomóc organizację Parady?
– Są różne formy pomocy. Począwszy od reklamy biznesu w książce pamiątkowej parady, po udział w bankiecie. Każdego roku w balu udział bierze, co najmniej 600 osób. Wszystkie informacje można znależć wchodząc na stronę www.pulaskiparade.org. Osoby indywidualne i organizacje polonijne najlepiej wspomogą paradę poprzez wzięcie w niej masowego udziału.
A jak mieć własną platformę na paradzie?
– Można ją zamówić w Bond Parade Floats, 111 Clifton Blvd. Clifton, tel. 973 778 3333. Koszt to około 1800 dolarów. Innym sposobem jest zostanie sponsorem Parady – w tej opcji od pewnego poziomu wliczona jest platforma i inne benefity.
Na koniec proszę zachęcić Polonię do wzięcia udziału w Paradzie Pułaskiego…
– Szanowna Polonio. Jeżeli sami nie zadbamy o siebie to nikt o nas nie zadba. Jeżeli sami się nie pokażemy to nikt nas nie pokaże. Jeżeli sami nie sięgniemy po należne nam miejsce w Ameryce, to nikt go nam nie da. Dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w największym święcie Polonii i pokażmy, że możemy być zjednoczeni i dumni. Zachęcamy do sponsorowania polskiej Parady.
Rozmawiała
Agnieszka Granatowska
Już za dwa miesiące wielkie polonijne święto - Parada Pułaskiego
2012-08-22
23:56
Pomóżcie sami sobie! Paradujcie! – zachęcają tegoroczni Wielcy Marszałkowie Parady Pułaskiego: dr Krystyna Szewczyk-Szczech i dr Kazimierz Szczech.