Kangury kontra Matka Świata

2008-02-17 16:40

Kto wymyślił nazwy Australia i Everest?

Historia nazwy "Australia" jest dłuższa niż kraju, który tę nazwę nosi. Wywodzi się od łacińskiego słowa "australis", które oznacza "południowy". Legendy o nieznanej ziemi na południu (po łacinie "terra australis incognita") opowiadali już starożytni Rzymianie. W średniowiecznych kronikach znalazły się wyobrażenia tej ziemi. Pierwszym Europejczykiem, który zobaczył nowy kontynent, był holenderski nawigator Willem Janszoon w 1606 r. Już w 1625 r. pojawił się pierwszy zapis słowa "Australia" w dziele "A note of Australia del Espiritu Santo, written by Master Hakluyt". Jednak większość Europejczyków co najmniej do połowy XVIII w. używała na określenie kontynentu nazwy Terra Australis, czyli Ziemia Południowa.

Kraina Czerwonego Kangura

Sama nazwa Australia została spopularyzowana przez Matthew Flindersa. W 1814 r. napisał książkę "Podróż do Terra Australis". Pierwszy opisał w niej, jak opłynął kontynent. Książka zdobyła olbrzymią popularność.

Pod wpływem lektury brytyjski gubernator Nowej Południowej Walii wysłał meldunek do Anglii, w którym użył słowa Australia. Miało to miejsce 12 grudnia 1817 r. Siedem lat później brytyjskie władze oficjalnie przyjęły taką właśnie nazwę dla tego kontynentu.

Rdzenni mieszkańcy Australii, Aborygeni, nazwali swoje ziemie Tandaya, czyli Kraina Czerwonego Kangura.

Mount Everest był od niepamiętnych czasów uważany za miejsce święte. I tak Tybetańczycy zwali tę górę Czomolungma (Bogini Matka Świata). Nepalska nazwa to Sagarmatha, pochodząca od Sagara - pogromcy demonów, postaci z hinduskiej mitologii.

Góra pana geodety

Kiedy te tereny zaczęli penetrować Europejczycy, górę nazywano Szczytem XV. W 1856 r. angielskie Królewskie Towarzystwo Geograficzne podało wyniki pomiarów szczytu. Okazało się, że znajduje się na wysokości 8845 m n.p.m. Wtedy to nazwano wzgórze Mount Everest (czyli Góra pana Everesta), na cześć sir George'a Everesta (1790-1866). Był on głównym geodetą Indii. Dokonał pomiarów ówczesnej kolonii angielskiej dla rządu brytyjskiego. Jego następcą został Andrew Waugh. To on nadał właśnie nazwę szczytowi, początkowo w wersji Mont Everest.

Co ciekawe, do dziś trwa spór o to, ile naprawdę metrów ma Everest. Chińczycy twierdzą, że 8848. Ekspedycja towarzystwa National Geographic ogłosiła natomiast, że według ich pomiarów góra jest o dwa metry wyższa. Tak czy siak, ciągle jest najwyższa na świecie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają