Jan Paweł II był człowiekiem dialogu, nakierowanym na czynienie dobra. Świat na tym bardzo dużo skorzystał. - Dla mnie ważnym historycznym spotkaniem JP II była jego rozmowa z generałem Wojciechem Jaruzelskim na Wawelu w czerwcu 1983 r. w czasie stanu wojennego. Zapewne papież przystępował do niego z dużymi nadziejami, a po powrocie na ul. Franciszkańską, on, który nigdy nie krytykował innych, z żalem stwierdził do swoich przyjaciół: "To jest janczar". Ta rozmowa i postawa generała Jaruzelskiego musiały go zaboleć - mówi ks. Tomasz Lubaś SSP, dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła.
Modlitwa w Asyżu
Jan Paweł II - papież pokoju - w październiku w 1986 r. zwołał w Asyżu spotkanie przywódców religijnych z całego świata, w sumie przedstawicieli 130 wyznań. Hasłem Światowego Dnia Modlitwy o Pokój (tak nazwano to spotkanie) było "Być razem, aby się modlić". W Asyżu zjawili się m.in. duchowni protestanccy, prawosławni, buddyjscy, muzułmańscy.
Celem spotkania był wzrost dialogu międzyreligijnego i wzajemnej tolerancji wyznawców różnych religii. Bractwo Kapłańskie św. Piusa X zarzuciło wprawdzie papieżowi "upokorzenie" chrześcijaństwa, Jan Paweł II był jednak przekonany, że dialog w Asyżu był jednoczeniem rodzaju ludzkiego.
Wizyta w synagodze
Przez wieki stosunki między katolikami i żydami nie układały się zbyt dobrze. Jan Paweł II to zmienił. 13 kwietnia 1986 r. Ojciec Święty odwiedził rzymską Synagogę Większą. Była to pierwsza wizyta papieska w świątyni żydowskiej. Otwarta w 1904 r. Synagoga Większa Rzymu z charakterystyczną czworokątną kopułą jest oddalona dwa kilometry od Bazyliki św. Piotra. Niektórzy komentatorzy z nutą ironii przypominali, że te niespełna 2 tys. metrów papiestwo musiało pokonać "w ciągu 2000 lat". Jan Paweł II podkreślił, że Kościół "opłakuje akty nienawiści, prześladowania, przejawy antysemityzmu, które kiedykolwiek i przez kogokolwiek kierowane były przeciw Żydom". Z kolei w 2000 r., kiedy pojechał do Ziemi Świętej, pod Ścianą Płaczu zachował się jak wyznawca judaizmu. Między kamienne szczeliny muru włożył kartkę z modlitwą o dar braterstwa z narodem wybranym i prośbą o wybaczenie win chrześcijan wobec synów Abrahama.
Zobacz też: Ojciec Święty Jan Paweł II uwielbiał kremówki i karpia! ZOBACZ PRZEPIS!
Gorbaczow i Wojtyła
Po raz pierwszy Michaił Gorbaczow, przywódca ZSRR, i Jan Paweł II spotkali się w grudniu 1989 r. Rozmawiali wtedy o łączącej ich wspólnocie ideałów. Gorbaczow zwierzał się papieżowi ze swych problemów politycznych. Papież domagał się od niego wolności religijnej w ZSRR. Obaj mówili, że wschodnia Europa nie może rozwijać się tak dobrze jak zachodnia. To spotkanie zapoczątkowało ich wieloletnie kontakty. Michaił Gorbaczow jest obecnie wielkim orędownikiem Jana Pawła II. Po rozmowie z Wojtyłą przestał ukrywać, że jest katolikiem i przyznał się, że jest ochrzczony.
Kiedy myślę Jan Paweł II, to...
Małgorzata Kożuchowska, aktorka:
Jan Paweł II był zawsze ważną osobą w moim życiu. Był autorytetem, ale też kimś bardzo bliskim duchowo. Myślę, że mogę powiedzieć, iż w kluczowych momentach mojego życia w szczególny sposób czułam jego obecność
(dla agencji informacyjnej Newseria Lifestyle)
Polub nas na Facebooku