Katastrofa lotnicza w Kazachstanie
Aktualizacja godz. 14.11
Zderzenie ze stadem ptaków to prawdopodobna przyczyna katastrofy lotniczej w Kazachstanie, poinformował PAP za portalem Orda, z której według najnowszych informacji uratowało się 29 z ok. 70 osób znajdujących się na pokładzie; kilkanaście z nich musiało zostać operowanych.
Samolot linii Azerbaijan Airlines typu Embraer 190, nazwany "Qusar" ("Husarz") leciał w godzinach porannych czasu polskiego z Baku do Groznego, ale zmienił trasę z uwagi na zalegającą nad stolicą Czeczenii mgłę. Maszyna została skierowana na lotnisko w Machaczkale, gdzie miała dotrzeć, lecąc nad miastem Aktau. W tym czasie prawdopodobnie doszło do zderzenia ze stadem ptaków, co doprowadziło do awarii systemu sterowania. Przymusowe lądowanie skończyło się katastrofą lotniczą i uderzeniem o ziemię.
Na pokładzie samolotu byli obywatele czterech państw:
- Rosji;
- Kazachstanu;
- Kirgistanu;
- i Azerbejdżanu.
Władze w Baku ogłosiły czwartek, 26 grudnia, dniem żałoby narodowej.
Aktualizacja godz. 11.18
Co najmniej 28 z 67 pasażerów i pilotów samolotu przeżyło katastrofę lotniczą w Kazachstanie - przekazała agencja Reuters, powołując się na władze Kazachstanu. Pod miastem Aktau rozbił się samolot typu Embraer 190 o numerze lotu J2-8243, który leciał z Baku do Groznego, ale z powodu mgły zmienił trasę.
Poza złą pogodą jako przyczynę tragedii wymienia się też ptaka, który mógł uderzyć w maszynę, co doprowadziło do podjęcia próby awaryjnego lądowania. Wśród ocalonych z katastrofy lotniczej w Kazachstanie jest dwoje dzieci.
Wcześniej pisaliśmy:
W środę, 25 grudnia, w Kazachstanie doszło do katastrofy lotniczej. Jak informuje PAP, powołując się na agencję Reuters, samolot linii Azerbaijan Airlines rozbił się w pobliżu miasta Aktau, lecąc z Baku do Groznego. Wiadomo, że z powodu mgły panującej w stolicy Czeczenii maszyna zmieniła trasę przelotu.
Władze Kazachstaniu przekazały, że na pokładzie znajdowały się 72 osoby, z których co najmniej sześciu udało się przeżyć. Liczba ofiar katastrofy lotniczej pozostaje jednak nieznana.