uciekinierzy Wenezuela

i

Autor: Polska Misja Medyczna

Kiedyś nam pomagano, teraz pomagaMY innym. Pomóż UCIEKAJĄCYM z WENEZUELI

2021-02-21 9:25

W kraju, w którym cena benzyny wynosi nieco 7 groszy za litr, inflacja (z ostatnich publikowanych ubiegłorocznych danych) przekroczyła 1800 proc., ucieka kto może i gdzie może. Najczęściej do Kolumbii. Kryzys gospodarczy i panująca anarchia wywołany kryzys migracyjny na miarę tego, który znamy z Syrii. Jedną z organizacji humanitarnych pomagających w Kolumbii uciekinierom z Wenezueli jest Polska Misja Medyczna (PMM).

Wenezuela, jako państwo stacza się ku przepaści od 2013 r., od śmierci twórcy socjalizmu XXI w. – prezydenta Hugo Chaveza. Z państwa prosperującego (dzięki wysokim cenom ropy) stała się bankrutującym (bo spadek cen ropy był jest jedną z przyczyn kryzysu), w którym za minimalną pensję można kupić dużo, dużo benzyny (jeśli jest w sprzedaży) albo karton jajek. Nic dziwnego, że rzeka uciekinierów płynie (teraz głównie nielegalnie) do sąsiednich państw. Zdecydowana większość przemieszczających się Wenezuelczyków (4,2 mln) pozostała w regionie. Kolumbia przyjmuje największą liczbę uchodźców i migrantów z Wenezueli, łącznie 1,7 mln. Inne kraje goszczące to Peru (861 000), Chile (455 500), Ekwador (366 600) i Brazylia (253 500).

– Łącznie liczba Wenezuelczyków opuszczających swój kraj jest zbliżona do liczby uchodźców trwającego konfliktu w Syrii, stanowiąc jeden z największych kryzysów migracyjnych współczesności – podkreśla Dorota Zadroga z PMM. Każdego dni z Wenezueli ucieka kilka tysięcy osób. I tylko już na papierze ma 28 mln mieszkańców. Będzie ich jeszcze mniej, bo Organizacja Państw Amerykańskich szacuje, że liczba uchodźców i migrantów z Wenezueli może wzrosnąć w 2021 r. do ponad 7 mln.

Uciekinierzy zdążają do Kolumbii pieszo. Mają do przejścia ok. 250 km, do regionu La Guajira. To jest ich ciężka droga po życie. Lepsze, bezpieczniejsze. PMM rozpoczęła akcję DROGA PO ŻYCIE, aby zapewnić szukającym schronienia w Kolumbii dostęp do żywności, artykułów higienicznych, leków. – Mierzymy się z brakiem najbardziej podstawowych leków, sprzętu medycznego i szczepień. Do tego dochodzi osłabienie spowodowane niedożywieniem i długą wędrówką, szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Bez zapewnienia minimum pomocy, rodziny nie mogą liczyć na rozpoczęcie nowego życia w Kolumbii, w której najczęściej nie są objęci żadną formą wsparcia medycznego – relacjonuje Małgorzata Olasińska-Chart, koordynatorka pomocy dla Wenezueli Polskiej Misji Medycznej.

Współpracująca z PMM organizacja Save The Children szacuje, że 4-osobowa rodzina, by przejść kilometr DROGI PO ŻYCIE potrzebuje 4 USD. Dlatego w swojej akcji Misja apeluje o pomoc: „Możesz pomóc Wenezuelczykom przetrwać tę drogę, wspierając przejście dowolnej ilości kilometrów i pomagając matkom i dzieciom dotrzeć do nowego, bezpiecznego domu. Można także pomagać Wenezuelczykom wpłacają datki na kupno pakietów sanitarno-medycznych.

Polska Misja Medyczna jest jedną z kilkunastu organizacji pozarządowych nastawionych na niesienie pomocy potrzebującym poza granicami Polski. Niosą taką także Caritas Polska, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Fundacja Kultury Świata, Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Fundacja Wolna Syria...

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki