Drony Kim Dzong Una nad Seulem. Padły strzały. Szalony dyktator chce rozpętać wojnę?
Co planuje Kim Dzong Un? Coraz bardziej prowokacyjne działania szalonego północnokoreańskiego dyktatora budzą niepokój na świecie. W ostatnich miesiącach Kim wielokrotnie groził Zachodowi i zachwycał się wojną na Ukrainie, wspierając Władimira Putina. Teraz tyran poszedł o krok dalej. Jego drony przeleciały nad Seulem, stolicą Korei Południowej, uważanej przez Kima za jednego z największych wrogów Korei Północnej obok Stanów Zjednoczonych. Jak podała agencja Yonhap, armia Seulu oddała w poniedziałek, 26 grudnia strzały ostrzegawcze w kierunku wrogich dronów, ponieważ naruszyły przestrzeń powietrzną Korei Południowej. W akcji przeciwko bezzałogowcom brały udział myśliwce i śmigłowce bojowe Korei Południowej.
Kim Dzong Un przeprowadził rekordową ilość prób rakietowych. Testuje też pociski międzykontynentalne
W piątek, 23 grudnia Kim Dzong Un także prowokował i prężył muskuły. Korea Północna wystrzeliła wtedy dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu do Morza Japońskiego. O tym incydencie też poinformowała Korea Południowa. Jak dodano, wojska Seulu pozostają w "pełnej gotowości w bliskiej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi". W tym roku Korea Północna przeprowadziła już 67 prób rakietowych. W listopadzie miał miejsce także test pocisku międzykontynentalnego.
Korea Północna znowu przeprowadziła test pocisku międzykontynentalnego. Przygotowuje się na test broni nuklearnej?
Jak poinformowały w listopadzie siły zbrojne Korei Południowej, które na bieżąco monitorują wojskowe działania niebezpiecznego sąsiada, rakieta przeleciała tysiąc kilometrów i wpadła do Morza Japońskiego. Kim Dzong Un w taki sposób odpowiedział na wspólne ćwiczenia wojsk amerykańskich i południowokoreańskich. Oświadczenie Pjongjangu głosiło, że manewry zostały odebrane jako przygotowania do inwazji. Kim Dzong Un zagroził, że w razie gdyby jego kraj został zaatakowany bronią jądrową, on bez wahania odpowiedziałby tym samym. Korea Północna w ostatnim czasie nasila testy rakietowe. Możliwe, że przygotowuje się do pierwszego od pięciu lat testu broni nuklearnej.