Kim jest Denis Urubko? Sportowiec urodził się prawie 45 lat temu na terenie Związku Radzieckiego w Kraju Stawropolskim. Gdy rozpadł się ZSRR, młody Urubko przeniósł się do Kazachstanu, gdzie podjął służbę wojskową. Przyjął też kazachskie obywatelstwo, którego zrzekł się w 2012 roku. Trzy lata później legitymował się już polskim paszportem. Mało kto wie, że przyszły himalaista na początku lat 90. studiował w Instytucie Sztuki we Władywostoku. Artystą nie został, przygodę z uczelnią szybko zakończył, zajął się za to wspinaczką i pracą w klubie sportowym CSKA Władywostok.
W swojej dyscyplinie Denis Urubko uznawany jest za prawdziwego mistrza. Jako pierwszy zimą wszedł na Makalu (8463 m) i Gaszerbrumę II (8068 m). Wytyczył też nowe drogi na Broad Peak, Czo Oju, Manaslu i Lhotse. W ciągu zaledwie 45 dni zdobył wszystkie pięć szczytów wymaganych dla uzyskania tytułu Śnieżnej Pantery. To tylko część rozbudowanej listy sukcesów Kazacha z polskim obywatelstwem. Urubko wielokrotnie otrzymywał różne nagrody dla najlepszych wspinaczy - m.in. dwa Złote Czekany.
W jedym z wywiadów himalasta zachwycał się wspólnymi wspinaczkami z Polakami. - Uwielbiam wspinać się z Polakami. Gdy brałem udział w rosyjskich wyprawach, był lider, który nie uznawał sprzeciwu. Żadnej demokracji. Szliśmy pod górę, a ja śpiewałem sobie pod nosem piosenkę zespołu Status Quo „You’re in the army now”. Idealnie pasowała. Wspinając się z Polakami, jest inaczej. Czuję wolność - wyznał Urubko jeszcze na długo przed konfliktem pod K2.
Denis Urubko ma żonę i piątkę dzieci. Obecna małżonka jest trzecią partnerką, z którą himalaista wziął ślub.