Drugi Program Niemieckiej Telewizji puścił w niedzielę o godzinie 22 film dokumentalny „Walka o przeżycie. Polska pod niemiecką okupacją”. Jego tematem jest działalnośc polskich żołnierzy Armii Krajowej podczas II wojny światowej. Stworzyli go Andrzej Klamt i Alexander Berkel. Jest on odpowiedzią na oburzenie, jakie wywołał serial „Nasze matki, nasi ojcowie”, w którym żołnierze AK byli przedstawieni w negatywnym świetle.
Żołnierze AK jako antysemici
Trzyodcinkowy serial opowiadał o losach młodych Niemców podczas II wojny światowej. Jeden z nich, Viktor, był Żydem. Podczas ucieczki z transportu do Auschwitz trafił do oddziału AK. Polscy żołnierze są przedstawieni bardzo negatywnie. Kiedy zatrzymują pociąg pełen ludzi i są nimi Żydzi, zostawiają ich Niemcom. Gdy dowiadują się, że Viktor jest Żydem, wyrzucają go z oddziału. Takie przedstawienie spotkało się z bardzo dużym sprzeciwem ze strony Polaków, kiedy serial pojawił się w TVP.
Odpowiedź na oburzenie Polaków
Rozmowy w polskich mediach na temat serialu sprawiły, że niemiecka telewizja postanowiła zrealizować film dokumentalny. - Wojna Hitlera w 1939 roku w pierwszym rzędzie uderzyła w Polskę - i to najdotkliwiej. Żaden inny naród, jeżeli weźmie się pod uwagę proporcje ludnościowe, nie musiał opłacić II wojny światowej takim przelewem krwi. Lecz od samego początku w podziemiu rodził się opór przeciwko okupantowi. Tragedię nierównej walki w okupowanej Polsce autorzy filmu przedstawiają na podstawie najnowszych, zróżnicowanych wyników badań naukowych". - opisuje film telewizja ZDF. Kolejny raz dokument poleci w niemieckiej telewizji w poniedziałek o godzinie 20.15.