Berlin

i

Autor: Wikipedia z Łodzi niecałe 6 h

Co się dzieje?

Koniec niemieckiego dobrobytu? "13 największych trudności"

2023-12-27 10:39

Dobrobyt panujący w Niemczech nie jest niczym pewnym, a globalizacja "chwieje się od lat". Portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" opisuje "13 największych trudności" naszego zachodniego sąsiada. Najgorsze są ceny energii, ale też między innymi narastająca biurokracja. Co może zakończyć niemiecką dobrą passę według FAZ?

Dobrobyt niemiecki i globalizacja chwieją się w posadach? "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wymienia 13 powodów

Nawet w Niemczech dobrobyt może mieć swój kres, a to z powodu problemów, które nasilają się w ostatnim czasie - ostrzegają dziennikarze "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Portal niemieckiego dziennika opisuje "13 największych trudności" naszego zachodniego sąsiada, ale podaje też kilka czynników, które mogą wywoływać więcej optymizmu. O co dokładnie chodzi? Co może zakończyć niemiecką dobrą passę według FAZ? Pierwsza "największa trudność" to "globalizacja chwiejąca się w posadach". "Niemcy są bardziej zależne od globalizacji, niż niemal jakikolwiek inny kraj. Ale globalizacja chwieje się od lat. Nie zaczęło się to tylko od wojny na Ukrainie czy sporów w Chinach. Handel międzynarodowy znajduje się pod presją od czasu kryzysu finansowego" - czytamy na łamach FAZ. Inna ważna trudność to wysokie koszty energii. "Coraz więcej źródeł energii jest wyłączanych, zanim pojawią się alternatywy" - zauważa dziennik. Trzeci problem to załamanie inwestycji. "W ubiegłym roku z Niemiec wypłynęło za granicę 130 miliardów euro, podczas gdy do kraju napłynęło zaledwie 10 miliardów. Nigdy wcześniej deficyt inwestycyjny nie był tak wysoki" - pisze FAZ.

Samochody elektryczne są za drogie, za mało mieszkań, za mało siły roboczej/ Ale jest sztuczna inteligencja

Problem stwarzają też samochody elektryczne, a konkretnie ich bardzo wysokie ceny. Nawet minisamochód Volkswagena "E-Up" kosztował ostatnio 27 tys. euro - zauważa dziennik. "Produkcja zostanie wstrzymana pod koniec roku" - dodaje. Inne kłopoty to: brak tworzenia nowych gałęzi przemysłu przez Niemcy, brak zaufania do nowych technologii, nadal zbyt mała ilość "dróg, linii kolejowych, kabli", narastająca biurokracja, niedobór siły roboczej i zaskakujące kłopoty z imigrantami. Otóż jest ich... za mało, by zapełnić miejsca pracy. "Zorganizowanie tak dużej imigracji, jakiej potrzebują Niemcy, jest prawie niemożliwe. Jak dotąd Niemcom nie udało się nawet odpowiednio zatrudnić przybyłych uchodźców" - poinformowała gazeta. Inne kłopoty to według FAZ rzekomo mniejsze zaangażowanie młodego pokolenia w pracę i niedobór mieszkań na rynku. Nadzieję ma dawać sztuczna inteligencja, sukcesy przemysłu farmaceutycznego oraz to, że "pomimo wszystkich problemów w Niemczech wciąż istnieje wiele innowacyjnych i odnoszących sukcesy firm".

Sonda
Czy Unia Europejska znajdzie rozwiązanie jak pomóc Ukrainie?

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Europejskie stolice. Dwie opcje do wyboru. Łatwe? Spróbuj zdobyć 5 punktów

Pytanie 1 z 10
Stolica Chorwacji to...?
Tak Polacy omijają zakaz handlu. Korzystają na tym Niemcy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają