Szczyt pokojowy w Szwajcarii w sprawie Ukrainy

i

Autor: AP Photo Szczyt pokojowy w Szwajcarii w sprawie Ukrainy

Co ustalili politycy?

Koniec szczytu pokojowego w Szwajcarii. "Nie ma triumfu Kijowa"

2024-06-17 16:53

Wczoraj, 16 czerwca zakończył się szczyt pokojowy przywódców niemal stu państw zorganizowany w szwajcarskim Buergenstock. Wśród uczestników nie było Chin i Rosji. Co głoszą postanowienia końcowe? To „wielki sukces Ukrainy i wszystkich partnerów” - ocenił Wołodymyr Zełenski. "Nie można jednak mówić o pełnym triumfie Kijowa" – ocenił ukraiński politolog Jewhen Mahda w rozmowie z PAP.

Szczyt pokojowy w Szwajcarii to wielki sukces Ukrainy? Wołodymyr Zełenski uważa, że tak, nie wszyscy się z nim zgadzają

Przywódcy 90 państw świata dyskutowali w szwajcarskim Buergenstock na temat wojny na Ukrainie, szczyt w Szwajcarii zakończył się wczoraj, 16 czerwca. Czy Ukraina może być zadowolona z ustaleń spotkania? To „wielki sukces Ukrainy i wszystkich partnerów” - ocenił Wołodymyr Zełenski. "Nie można jednak mówić o pełnym triumfie Kijowa" – ocenił ukraiński politolog Jewhen Mahda w rozmowie z PAP. "Tego szczytu nie można ocenić jednoznacznie. To, że udało się na nim zgromadzić blisko 100 uczestników, jest oczywistym plusem. To, że w komunikacie końcowym znalazły się jedynie trzy punkty formuły pokojowej Zełenskiego, nie pozwala na mówienie o triumfie Kijowa" – powiedział Mahda. „Moim zdaniem największym pozytywem szczytu jest to, że zgromadził przedstawicieli różnych stanowisk w sprawie wojny w Ukrainie. (...). A sugestia Wołodymyra Zełenskiego, że kolejny szczyt mógłby się odbyć przed końcem bieżącego roku i to z udziałem Rosji... Cóż, myślę, że była bardzo odważna” – ocenił politolog.

Szczyt pokojowy w sprawie Ukrainy w Szwajcarii. Co ogłosili po jego zakończeniu światowi przywódcy?

W porozumieniu końcowym po szczycie w Szwajcarii podniesiono kwestie broni jądrowej, jeńców czy bezpieczeństwa żywnościowego. "W szczególności potwierdzamy nasze zobowiązanie do powstrzymania się od groźby lub użycia siły przeciwko integralności terytorialnej lub niezależności politycznej jakiegokolwiek państwa" - głosi fragment porozumienia, które podpisali niemal wszyscy uczestnicy szczytu. Nie podpisały go Indie, Brazylia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska. Rosja nie była zaproszona na szczyt, a Chiny w związku z tym odmówiły przyjazdu.

Groźby związane z bronią jądrową uznano za "niedopuszczalne"

Uczestnicy szczytu uzgodnili, że kontrola nad elektrowniami jądrowymi na Ukrainie musi być pod kontrolą Ukrainy. "Każde wykorzystanie energii jądrowej i instalacji jądrowych musi być bezpieczne, strzeżone i przyjazne dla środowiska. Ukraińskie elektrownie i instalacje jądrowe, w tym Zaporoska Elektrownia Jądrowa, muszą działać bezpiecznie i pewnie pod pełną suwerenną kontrolą Ukrainy, zgodnie z zasadami MAEA i pod jej nadzorem". Co do broni jądrowej, uznano związane z nią groźby za "niedopuszczalne". Podkreślono rolę bezpiecznej żeglugi statków handlowych. "Bezpieczeństwo żywnościowe nie może być w żaden sposób zagrożone. Ukraińskie produkty rolne powinny być bezpiecznie i swobodnie dostarczane zainteresowanym krajom trzecim". Mówiono o tym, że musi dojść do całkowitej wymiany jeńców i oddania Ukrainie uprowadzonych przez Rosję ukraińskich dzieci.

W następnym szczycie weźmie udział Rosja? "Wierzymy, że osiągnięcie pokoju wymaga zaangażowania i dialogu między wszystkimi stronami"

Końcowe postanowienia szczytu otwierają drogę do udziału Rosji w kolejnych spotkaniach: "Wierzymy, że osiągnięcie pokoju wymaga zaangażowania i dialogu między wszystkimi stronami. Dlatego też postanowiliśmy podjąć w przyszłości konkretne kroki w wyżej wymienionych obszarach, przy dalszym zaangażowaniu przedstawicieli wszystkich stron. Karta Narodów Zjednoczonych, w tym zasady poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności wszystkich państw, może i będzie służyć jako podstawa do osiągnięcia wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie".

Sonda
Czy Ukraina powinna zmienić swoje wymagania ws. negocjacji z Rosją?
Arcytrudny quiz geograficzny. Czy rozpoznasz te flagi?
Pytanie 1 z 15
Jakiego kraju jest to flaga?
Flagi państw
CELEM PUTINA JEST ZNISZCZENIE UKRAINY! Prof. Jan Malicki

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają