Putin

i

Autor: AP Photo Putin

Wojna na Ukrainie

Koniec wojny na Ukrainie bliski? Przełomowa decyzja, Niemcy ujawniają

2024-09-09 6:49

Możemy "osiągnąć pokój szybciej, niż się obecnie wydaje" - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Jak dodał, należy zorganizować konferencję pokojową podobną do tej, która miała miejsce wiosną w Szwajcarii, ale tym razem z udziałem Rosji, za zgodą Ukrainy. 16 czerwca zakończył się szczyt pokojowy przywódców niemal stu państw zorganizowany w szwajcarskim Buergenstock. Wśród uczestników nie było wtedy Chin, które odmówiły uczestnictwa i Rosji, która nie została zaproszona.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz: Możemy "osiągnąć pokój szybciej, niż się obecnie wydaje". Ukraina zgodziła się na szczyt pokojowy z udziałem Rosji, Zełenski odwiedził Niemcy

Wojna na Ukrainie może się wkrótce zakończyć? Teraz pojawiły się na to nowe nadzieje i to nie tylko w związku z kolejnymi atakami strony ukraińskiej na cele w państwie Władimira Putina. Niemcy niespodziewanie ogłosiły, że wkrótce mogą odbyć się rozmowy pokojowe z udziałem nie tylko Ukrainy, ale i Rosji, za zgodą Ukrainy. „Uważam, że nadszedł czas, aby przedyskutować, w jaki sposób możemy wyjść z tej sytuacji wojennej i osiągnąć pokój szybciej, niż się obecnie wydaje” – powiedział w wywiadzie dla telewizji ZDF kanclerz Niemiec Olaf Scholz. "Na pewno będzie kolejna konferencja pokojowa”. „A prezydent i ja zgadzamy się, że na jednej z nich musi być też Rosja” – dodał Scholz, mając na myśli prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Obaj przywódcy 6 września spotkali się we Frankfurcie nad Menem i poczynili tam pierwsze ustalenia dotyczące szczytu pokojowego.

W szczycie pokojowym weźmie udział Rosja? "Wierzymy, że osiągnięcie pokoju wymaga zaangażowania i dialogu między wszystkimi stronami"

Poprzedni szczyt pokojowy w sprawie Ukrainy zakończył się w szwajcarskim Buergenstock 16 czerwca. Wzięli w nim udział przywódcy 90 państw. Końcowe postanowienia szczytu otwierały już wtedy drogę do udziału Rosji w kolejnych spotkaniach: "Wierzymy, że osiągnięcie pokoju wymaga zaangażowania i dialogu między wszystkimi stronami. Dlatego też postanowiliśmy podjąć w przyszłości konkretne kroki w wyżej wymienionych obszarach, przy dalszym zaangażowaniu przedstawicieli wszystkich stron. Karta Narodów Zjednoczonych, w tym zasady poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności wszystkich państw, może i będzie służyć jako podstawa do osiągnięcia wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie". W porozumieniu końcowym po szczycie w Szwajcarii podniesiono kwestie broni jądrowej, jeńców czy bezpieczeństwa żywnościowego. "W szczególności potwierdzamy nasze zobowiązanie do powstrzymania się od groźby lub użycia siły przeciwko integralności terytorialnej lub niezależności politycznej jakiegokolwiek państwa" - głosi fragment porozumienia, które podpisali niemal wszyscy uczestnicy szczytu. Nie podpisały go Indie, Brazylia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska. Rosja nie była zaproszona na szczyt, a Chiny w związku z tym odmówiły przyjazdu.

Sonda
Czy wojna na Ukrainie się skończy w tym roku?
QUIZ. Sobotnia ortografia. Robisz te błędy? Uważaj, żeby nie spalić się ze wstydu! Minimum to 8/10
Pytanie 1 z 10
Która forma zapisu jest poprawna?
FORUM EKONOMICZNE 2024 - Krzysztof Gawkowski - Rosjanie już nas atakują PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki