Szok! Królowa Elżbieta straci kolejny kraj? Jego rząd chce się odciąć od Wielkiej Brytanii

i

Autor: SHUTTERSTOCK (3), grafika RN Jak zakończy się ten konflikt?

Królowa Elżbieta straci archipelag? Mauritius oficjalnie kwestionuje brytyjską przynależność

2022-02-14 15:30

Chodzi o wyspy Czagos stanowiące część Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego. Konflikt o ten archipelag trwa od dawna, jednak to właśnie w poniedziałek, 14 lutego, ambasador Mauritiusa symbolicznie wzniósł flagę swego kraju na atolu Peros Banhos stanowiącym część archipelagu i w ten sposób formalnie zakwestionował przynależność wysp do Wielkiej Brytanii.

Ten dzień był bardzo ważny dla dawnych mieszkańców wysp Czagos. "Przesłanie, które pragniemy przekazać światu jako państwo zwierzchnie archipelagu Czagos, jest takie, że zapewnimy mądre zarządzanie jego terytorium, jego bezpieczeństwem morskim, ochroną środowiska morskiego, a przede wszystkim doprowadzimy do powrotu osób pochodzących z wysp Czagos" - mówił w czasie uroczystości na wyspach maurytyjski premier Pravind Jugnauth. Chwilę wcześniej wzniósł tam flagę Mauritiusa, mówiąc, że robi to w sposób symboliczny, "jak robili to Brytyjczycy wiele razy, aby założyć kolonie. My jednak odzyskujemy to, co zawsze było nasze" - cytuje go Polska Agencja Prasowa. Archipelag Czagos stanowi część Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego, kiedyś jednak był administracyjnie częścią Mauritiusa.

CZYTAJ TAKŻE: Wojna na Ukrainie. Kobiety pod bronią - coraz więcej Ukrainek wstępuje do armii [GALERIA]

Rzeź delfinów na Wyspach Owczych. Harpunami i nożami zadźgali ponad 1400 zwierząt

Jak przypomina PAP, w 1966 roku Wielka Brytania podpisała umowę pozwalającą USA na wykorzystanie jednego z atoli wysp Czagos - Diego Garcia do celów obronnych. Budując ją w latach 60. i 70. Brytyjczycy wysiedlili około 2 tysięcy mieszkańców wysp. Wielu przesiedleńców przez lata walczyło w sądach o powrót na wyspy. W 2019 roku Międzynarodowy Trybunał Karny uznał - w sposób niewiążący - że Wielka Brytania dokonała podziału Mauritiusa, w którego skład wchodziły Czagos, bezprawnie. Zrobiono to przed uniezależnieniem się Mauritiusa od brytyjskich rządów kolonialnych w 1968 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Szwajcarzy popierają testy na zwierzętach? Kontrowersyjne wyniki referendum!

Sonda
Ile lat będzie jeszcze rządzić Elżbieta II?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają