W niedzielę mieszkańcy Półwyspu Krymskiego mieli odpowiedzieć na dwa pytania. Pierwsze: "Czy jesteś za ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu Federacji Rosyjskiej?", drugie: "Czy jesteś za przywróceniem obowiązywania konstytucji Republiki Krym z 1992 roku i za statusem Krymu jako części Ukrainy?". Różnica w wynikach jest porażająca - aż 96,8 proc. uczestników niedzielnego referendum udzieliło pozytywnej odpowiedzi na pierwsze pytanie. Drugą opcję poparło zaledwie ok. 3 proc.
Według władz, frekwencja wyniosła ponad 81 proc.
Po zakończeniu głosowania wicepremier Krymu, Rustam Temirgalijew oświadczył, że Rada Najwyższa Krymu przyjmie oficjalny wniosek o wstąpienie Krymu w skład Federacji Rosyjskiej już w poniedziałek - czytamy stronie Polskiej Agenci Prasowej.
Już wczoraj wieczorem agencja informacyjna Kryminform podała, że już o godzinie 18 (17 czasu polskiego), frekwencja w nieuznawanym przez władze w Kijowie referendum wynosiła 73,4 proc. Mimo, że w niektórych regionach Półwyspu Krymskiego doszło do bojkotu referendum zaledwie godzinę później frekwencja wzrosła do ok. 80 proc.
Nielegalne referendum
Przeciwko uznaniu wyniku odbywającego się w obecności kilkudziesięciu tysięcy rosyjskich żołnierzy głosowania wystąpili Tatarzy Krymscy. Władze w Kijowie również zapowiedziały, że nigdy nie uznają wyników referendum. O tym , że referendum na Krymie jest nieważne, poinformowała również Unia Europejska i Stany Zjednoczone.
Jedynym państwem, które zapowiedziało, że uzna wynik referendum jest Rosja.
- Krym może zostać podmiotem Federacji Rosyjskiej na podstawie już obowiązującego w Rosji prawa, jeśli w niedzielnym referendum w Autonomicznej Republice Krymu większość jego uczestników opowie się za wejściem w skład FR - czytamy na portalu "tvn24.pl" komunikat agencji Interfax, powołującej się na informacje pochodzące ze źródła zbliżonego do Dumy Państwowej Rosji.
Czytaj również: Poseł SLD ruszył na Krym, nadzoruje referendum
Tymczasowy rozejm na Krymie
Z oficjalnych informacji podanych przez Ministra Obrony Ukrainy wynika, że Ukraina i Rosja zgodziły się na rozejm na Krymie. W czasie jego obowiązywania Rosja ma nie podejmować żadnych działań wobec ukraińskich obiektów wojskowych na Półwyspie Krymskim. Rozejm ma trwać do 21 marca.