księżyc

i

Autor: canva

Tajemnicze doniesienia

Księżyc się zmniejsza! Skutki odczuwalne dla ludzi, jest mowa o trzęsieniach ziemi

2024-01-30 11:15

Nieprawdopodobne odkrycie naukowców! Okazuje się, że Księżyc jest... coraz mniejszy. A do tego każdego roku oddala się coraz bardziej od Ziemi. Co to wszystko oznacza? Okazuje się, że zjawiska zachodzące na Srebrnym Globie będą miały wpływ na plany ludzkości. O co chodzi? Czy kurczący się Księżyc zagraża Ziemi? Przeczytaj, co orzekli astronomowie!

Naukowcy odkryli, że Księżyc jest coraz mniejszy i oddala się od Ziemi. Ujawniają, jaki będzie to miało wpływ na ludzi

Okazuje się, że nawet Księżyc nie jest już w dzisiejszych czasach niczym pewnym! Naukowcy ujawnili swoje szokujące odkrycie - nasz satelita jest coraz mniejszy, a jakby tego było mało, oddala się od nas każdego roku. Jak bardzo? Autorzy badania opisanego w magazynie "The Planetary Science Journal" twierdzą, że Księżyc oddala się od Ziemi o 3,78 cm rocznie, a w ciągu ostatnich 800 milionów lat jego obwód zmniejszył się prawie o 50 metrów. Wydaje sie, że kilkaset milionów lat to tak wiele, że skutki przekształceń Księżyca nie będą mieć znaczenia dla ludzkości, ale jednak jest inaczej. Dlaczego? Bo przez kurczenie się naszego satelity pojawiają się na nim ruchy sejsmiczne i trzęsienia ziemi, czy raczej trzęsienia Księżyca. Tymczasem ludzkość, zwłaszcza NASA, ma przecież wobec Srebrego Globu szeroko zakrojone plany badawcze. Amerykanie zapowiadają od dawna powtórzenie lotu załogowego na Księżyc.

Przez ruchy tektoniczne na Księżycu misje kosmiczne są zagrożone. "Rozmieszczenie młodych uskoków i możliwość powstawania nowych powinna być brana pod uwagę przy planowaniu lokalizacji stałych placówek na naszym satelicie" 

Ludzie mieli wylądować na powierzchni naszego satelity już w 2026 roku. Tymczasem pech chciał, że właśnie tam, gdzie miał wylądować nasz statek kosmiczny powstają najgorsze uskoki sejsmiczne. "Nasze badanie pokazuje, że w rejonie bieguna południowego Księżyca mogą się pojawiać silne wstrząsy, powstające w wyniku przemieszczania się mas skalnych w istniejących uskokach lub tworzenia się nowych" – powiedział główny autor opracowania, dr Thomas Watters z National Air and Space Museum w Smithsonian Institution. "Rozmieszczenie młodych uskoków i możliwość powstawania nowych powinna być brana pod uwagę przy planowaniu lokalizacji stałych placówek na naszym satelicie" – dodaje dr Watters. W ten sposób zmniejszanie się Srebrego Globu wpływa na plany ludzkości.

Sonda
Czy jesteśmy sami we wszechświecie?

QUIZ. Straszny quiz o zjawiskach paranormalnych! Duchy i UFO to tylko początek. Odważysz się?

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Trójkąt Bermudzki?
Pełnia Truskawkowego Księżyca

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają