Kto skorzysta na umowie w sprawie podatków?

2013-02-15 3:00

Najprostsza odpowiedź brzmi: Polacy z amerykańskim obywatelstwem. Zgodnie z tym, co pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, Polska i Stany Zjednoczone podpisały nową konwencję o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jak oceniają eksperci, a szczególnie przedstawiciele Polonii zabiegający o korzystne zmiany, nowy dokument stanowi pewien postęp w stosunku do starej umowy, jednak nie do końca spełnia postulaty Polaków mieszkających w Stanach.

Dokument został podpisany w środę w siedzibie Ministerstwa Finansów przez wiceministra finansów Macieja Grabowskiego oraz ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephena Mulla. Jak podaje resort, nowa umowa przewiduje - jako zasadę unikania podwójnego opodatkowania - metodę tzw. zaliczenia proporcjonalnego. Oznacza to, że władze amerykańskie pobiorą podatek od wypłacanej emerytury Social Security, a kwota ta zostanie zaliczona na poczet podatku, jaki emeryt miałby zapłacić w Polsce.

To, co krytykują polonijni specjaliści, to fakt, że nowa konwencja nie zniosła podatku dla nierezydentów. Dotyczy to osób bez amerykańskiego obywatelstwa, które wyrobiły sobie emeryturę w Stanach, ale wróciły na starość do Polski. Na mocy amerykańskiego prawa stają się one cudzoziemcami dla celów podatkowych i potrącany jest im 30-procentowy albo 25,5-procentowy od świadczeń Social Security, a nie taki, jak u rezydentów czy obywateli.

Podpisana nowa umowa podatkowa z USA powinna wejść w życie 1 stycznia 2014 r.

Treść całej umowy całej konwencji można znaleźć na stronie polskiego Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają