Który z kandydatów okazałby się bardziej przychylny mieszkającym w metropolii Polakom? - Dla mnie najważniejszy jest dostęp do taniej opieki medycznej oraz niedrogich mieszkań - mówi Basia z Queensu, która niedawno dopełniła formalności dotyczących obywatelstwa USA i w tym roku będzie głosować po raz pierwszy. Ale w obu kwestiach program polityków jest podobny i tak naprawdę różnią się one tylko detalami... Kandydaci na spotkaniach z przedstawicielami prasy etnicznej zapewniali, że w Nowym Jorku potrzebnych jest więcej mieszkań dla średnio zamożnych - tzw. Affordable Housing. Zgadzają się, że każdy (bez względu na status imigracyjny) powinien mieć dostęp do taniej służby zdrowia. Więcej różnic można zauważyć już w sposobie kreowania miejsc pracy. De Blasio chce się skoncentrować na klasie średniej i pozwolić jej stanąć na nogi przez ulgi podatkowe czy programy rozwoju małego biznesu. Lhota z kolei uważa, że ulgi powinny dotyczyć także wielkich przedsiębiorców, gdyż dzięki zaoszczędzonym na podatkach pieniądzom będą mogli zatrudniać ludzi. Obaj kandydaci są przychylni imigrantom. Uznają, że powinno się kontynuować przyjazną im politykę. De Blasio zadeklarował nawet stworzenie miejskich kart identyfikacyjnych dla nielegalnych imigrantów. Pomysł ten podoba się również republikaninowi. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców, to kandydaci różnią się w tej kwestii. Demokrata jest przeciwny restrykcyjnej polityce stop-and-frisk stosowanej przez NYPD. Tymczasem Lhota uważa, że jest ona skuteczna i powinna być kontynuowana.
Jak można głosować
Punkty wyborcze, czynne 5 listopada od godz. 6 rano do 9 wieczorem, jak zwykle zlokalizowane są w różnych częściach miasta. Przynależność do okręgu wyborczego można sprawdzić na stronie www.vote.nyc.ny.us (inne niezbędne informacje dostępne są pod numerem telefonu 1-866-VOTE-NYC oraz adresem e-mail: [email protected]).
Wybory także w New Jersey
Tuż obok Nowego Jorku mieszkańcy będą głosować na gubernatora stanu. O reelekcję będzie walczyć republikanin Chris Christie (51 l.), a zastąpić go na tym stanowisku próbuje demokratka Barbara Buono (60 l.). Podstawą programu Christiego są cięcia podatków, co ma pomóc w tworzeniu nowych miejsc pracy, Buono z kolei będzie walczyć o przywrócenie podatku dochodowego dla milionerów. We wtorkowych wyborach mieszkańcy New Jersey głosują też na kandydatów do władz powiatowych (na stanowiska freeholders oraz szeryfów), a także miejskich. Lokale wyborcze otwarte są od 6 rano do 8 wieczorem.