W poniedziałek Federalna Agencja Kosmiczna Rosji Roskosmos poinformowała, że rakieta Angara A5 wystartowała o godz. 8:50 czasu lokalnego (6:50 czasu polskiego) i leciała przez 12 minut i 28 sekund, zanim „makieta ciężaru statku kosmicznego oddzielona została od trzeciego stopnia rakiety nośnej”. Teraz rakieta wykona serię manewrów, a po kilku godzinach ma trafić z symulowanym ładunkiem na docelowej orbicie. „Leci, do cholery!” - napisał na Tweeterze szef Roskosmosu, Dmitrij Rogozin.
Roskosmos zachwalał ślad ekologiczny Angary, ponieważ nie wykorzystuje ona „agresywnych i toksycznych paliw napędowych, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo środowiskowe zarówno na obszarach sąsiadujących z kompleksem startowym, jak i w strefach zrzutu”.
Angara została uruchomiona na początku lat 90., kiedy rosyjscy urzędnicy kosmiczni obawiali się, że niezależna Ukraina może wstrzymać dostawy kluczowych komponentów używanych w rosyjskich rakietach, takich jak Proton. Angara to też istotna część starań prezydenta Władimira Putina o ożywienie przemysłu kosmicznego, to pierwsza nowa rodzina rakiet kosmicznych opracowana od czasów sowieckich. Premiery Angary zostały przełożone na lata po tym, jak rakieta nośna Angara A5 i jej mniejsza wersja, znana jako 1.2, zostały wprowadzone na rynek w 2014 roku.