Albert Einstein

i

Autor: East News

List Einsteina z równaniem E=mc2 sprzedany za gigantyczną kwotę. Jest wątek polski

2021-05-22 9:08

Słynne równanie Alberta Einsteina dotyczące równoważności masy i energii wyprowadzone przez wybitnego niemieckiego fizyka zna każdy. E=mc2. Twórca szczególnej teorii względności i autor wynikającego z tego równania zapisał je ręcznie dosłownie kilka razy. Jeden z jego ręcznych zapisów, który znalazł się w liście z 1946 roku trafił na aukcję RR Auction w Bostonie. Kwota jest gigantyczna.

Według archiwistów projektu Einstein Papers z Kalifornijskiego Instytutu Technologii i Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie twierdzą, że istnieją tylko trzy odręczne zapisy równania E=mc2, napisane dłonią jego twórcy - wybitnego niemieckiego fizyka, zdobywcy Nobla w 1921 roku, Alberta Einsteina.

PRZECZYTAJ SUPER HISTORIA: Albert Einstein w praktyce

Równanie zostało po raz pierwszy opublikowane w artykule naukowym Einsteina w 1905 roku. Wyjaśnia zamienność energii i masy, gdy ciało porusza się z prędkością światła. Jak podał dom aukcyjny RR Auction z Bostonu, jeden z tych odręcznie napisanych przykładów znalazł się w prywatnej kolekcji i dopiero niedawno został upubliczniony. „To ważny list zarówno z holograficznego, jak i fizycznego punktu widzenia” – powiedział Bobby Livingston, wiceprezes wykonawczy RR Auction.

Alicja Szemplińska szykuje się do matury. Nauka nie idzie zbyt dobrze [WYWIAD]

Równanie E=mc2 Einstein napisał odręcznie w liście do polsko-amerykańskiego fizyka, Ludwika Silbersteina, który często krytykował Einsteina i wdawał się z nim w spory. „Na Twoje pytanie można odpowiedzieć wzorem E = mc2 bez żadnej erudycji” – napisał Einstein w liście datowanym 26 października 1946 roku do Silbersteina na papierze firmowym Princeton University.

List trafił na aukcję z osobistych archiwów rodziny Silbersteina, a przekazali go jego potomkowie. Sama aukcja rozpoczęła się 13 maja i zakończyła w czwartek 20 maja, i jak podaje RR Auction toczyła się o niego wręcz wojna licytacyjna. List z równaniem sprzedano o trzy razy drożej niż się spodziewano, a ostatecznie kupił go „anonimowy kolekcjoner dokumentów” za 1,2 miliony dolarów (ok. 4,4 miliony zł).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki