Małpia ospa

i

Autor: mdpi.com, Shutterstock Małpia ospa

Małpia ospa. Objawy i śmiertelność. Jak leczyć małpią ospę? Tekowirymat to lek, który zalecają naukowcy

2022-05-26 13:03

Małpia ospa to choroba, o której jest ostatnio głośno. Występująca zazwyczaj w zachodniej i środkowej Afryce małpia ospa zaczęła rozprzestrzeniać się w USA i w Europie. Czy małpia ospa jest groźna? Naukowcy podają, że jej objawy są podobne do zwykłej ospy. Co ważne, jest duża szansa, że lek stosowany właśnie na ospę wietrzną okaże się też skuteczny w leczeniu małpiej ospy. Naukowcy sprawdzają jeszcze jego skuteczność.

Małpia ospa. Co to za choroba?

Najpierw koronawirus, a teraz małpia ospa? Ostatnio zrobiło się głośno o kolejnej chorobie, która rozprzestrzenia się także w Europie. Czym jest małpia ospa? Małpia ospa to rzadka odzwierzęca choroba, która występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Teraz pojawiła się m.in. m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Szwecji, Czechach, Słowenii, USA, Kanadzie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Polsce jeszcze nie zarejestrowano ani jednego przypadku. Czy zatem nie powinniśmy się tej choroby obawiać?

Objawy małpiej ospy. Jak ją leczyć?

Jakie są objawy małpiej ospy? Najczęstsze objawy to:

  • gorączka,
  • powiększone węzły chłonne,
  • bóle mięśniowe,
  • wysypka zaczynająca się od twarzy, potem przenosząca się na resztę ciała.

Czy można umrzeć na małpią ospę? Śmiertelność małpiej ospy

Objawy ustępują po paru tygodniach, a śmiertelność wśród zakażonych wirusem małpiej ospy wynosi zaledwie 1 procent! Mimo to pojawiają się już liczne spekulacje na temat tego, jak leczyć małpią ospę. Wcześniej brytyjscy przedstawiciele rządowej instytucji DEFRA ostrzegali przed kontaktem ze zwierzętami domowymi, na które może przenieść się wirus. Teraz inni naukowcy ogłosili ważną informację. Chodzi o to, jak leczyć małpią ospę. 

Jak można zarazić się małpią ospą?

Wirus małpiej ospy rozprzestrzenia się przez uszkodzoną skórę, ale także przez drogi oddechowe drogą kropelkową. Powodem zakażenia najczęściej jest bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem. Bardzo rzadko choroba może przenosić się z człowieka na człowieka.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowe informacje o małpiej ospie! Wielu będzie załamanych

PRZECZYTAJ TAKŻE: Władimir Putin w SZPITALU! Ujawniono zdjęcia i wideo. Wojna na Ukrainie

Sonda
Czy myślisz, że małpia ospa dotrze do Polski?

Lek na małpią ospę istnieje? Naukowcy musza potwierdzić jego skuteczność

Jak poinformowali badacze pod kierunkiem Hugh Adlera z Liverpool University Hospitals NHS Foundation Trust w miesięczniku naukowym "The Lancet Infectious Diseases", istnieje co najmniej jeden lek antywirusowy, który może być skuteczny w walce z chorobą, chociaż muszą to potwierdzić kolejne badania. Chodzi o Tecovirimat, którego polska nazwa brzmi tekowirymat. To preparat stosowany w leczeniu "zwykłej" ospy. "Lancet" podaje, że drugi lek, którego nazwa wymieniana jest w kontekście małpiej ospy, jest mniej skuteczny, a lek ten to brincidofovir.

Tekowirymat to lek na małpią ospę?

Trzem zarażonym wirusem małpiej ospy osobom podawano 200 miligramów leku przeciwwirusowego brincidofovir tygodniowo, a jeden pacjent otrzymywał 600 miligramów Tecovirimat dwa razy dziennie przez dwa tygodnie. Pozostała trójka zarażonych nie przyjmowała leków na małpią. Co ciekawe, badania prowadzono w Liverpoolu w latach 2018-2021.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Matka mordercy przerywa milczenie! Szokujące słowa. Masakra w Teksasie

PRZECZYTAJ TAKŻE: Małpia ospa jednak groźna? Jest pierwsza kwarantanna!

Sprawdź, co wiesz o chorobach cywilizacyjnych
Pytanie 1 z 9
Pośrednią przyczyną chorób cywilizacyjnych jest:
Tym samolotem lecą wirusy nad Warszawą. Pierwszy taki transport w Polsce

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają