Małpia ospa w natarciu. Rozprzestrzenia się błyskawicznie. Grozi nam epidemia?

i

Autor: Shutterstock, mdpi.com Grozi nam epidemia małpiej ospy?

Małpia ospa w natarciu. Rozprzestrzenia się coraz szybciej. Co to za choroba? Jak zaraża?

2022-05-20 12:34

Coraz więcej krajów - nie tylko w Europie - odnotowuje pierwsze przypadki zakażeń małpią ospą. Do Wielkiej Brytanii, w której 7 maja zarejestrowano pierwsze zachorowanie w Europie, dołączyły już m.in. Hiszpania, Szwecja i Australia. Eksperci zapewniają, że wirus nie zakaża z taką łatwością jak Covid-19, mimo wszystko jednak nikt chyba nie spodziewał się, że rozprzestrzeni się tak szybko. Co nam grozi?

W czwartek, 19 maja, pierwsze przypadki zachorowań na małpią ospę zgłosiły Szwecja i Francja. Zdiagnozowano je u pacjentów ze Sztokholmu i Paryża. W piątek, 20 maja, o pierwszych zarażonych tym wirusem poinformowały jeszcze Belgia i Australia. W tej ostatniej zdiagnozowano chorobę u osoby, która wróciła właśnie z Wielkiej Brytanii. To właśnie tam, a dokładnie w Londynie wykryto pierwszy przypadek ospy małpiej w Europie. Nikt nie spodziewał się wówczas, że wirus tak szybko się rozprzestrzeni. Specjaliści podkreślają bowiem, że w tym przypadku nie grozi nam pandemia. "Chciałbym zapewnić, że nie jest to ten sam mechanizm rozprzestrzeniania się, co w przypadku Covid-19 czy przeziębienia" - powiedział w piątek szef służby zdrowia Nowej Południowej Walii, Kerry Chant. Zakażenia, prócz wymienionych wcześniej krajów, odnotowano także jeszcze w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech, a także w Kanadzie i USA. Wszystkie osoby, u których jak dotąd potwierdzono obecność wirusa, są w dobrym stanie, nic im nie zagraża. Są trzymane w izolacji.

CZYTAJ TAKŻE: Putina zżera rak? "Nigdzie się nie rusza bez armii lekarzy. Nie panuje nad sytuacją"

Ospa wietrzna u dzieci

Co to jest małpia ospa?

Wirus ospy małpiej jest łagodniejszą wersją wirusa ospy prawdziwej, którą szczepieniami wyeliminowano w 1980 roku. Jak jednak podkreśla dr Paweł Grzesiowski, ekspert ds. COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej, nie ma on nic wspólnego z ospą wietrzną. "Jego nosicielami są afrykańskie wiewiórki, szczury, różne gatunki małp i inne zwierzęta. Osoba chora zakaża przez kontakt z płynami ustrojowymi, zmianami na skórze, wydzieliną z gardła" - wyjaśnia. Śmiertelność z powodu małpiej ospy może sięgać około 10 procent. 

CZYTAJ TAKŻE: Władimir Putin umiera?! Bełkocze i ma mdłości. To nagranie mówi wszystko!

Małpia ospa - objawy

Najczęściej występującymi objawami zakażenia małpią ospa są gorączka, bóle głowy, bóle pleców i mięśni, powiększone węzły chłonne oraz wysypka podobna do ospy wietrznej. Choroba zwykle ustępuje samoistnie. 

Sonda
Czy myślisz, że małpia ospa dotrze do Polski?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają