Marcin Muszyński - odpowiada na pytania czytelników

2015-02-21 15:23

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński posiada również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mec. Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Czytelnik z Nowego Jorku: - Co się stanie z dekretem Obamy po tym jak sędzia w Teksasie zabronił wprowadzenia go w życie?
- 26 stanów pozwało administrację prezydenta Obamy zarzucając złamanie prawa poprzez zezwolenia na zawieszenie deportacji dla milionów nielegalnych imigrantów. Pozew został złożony w sądzie federalnym w Teksasie. Sędzia nie wydał jeszcze wyroku w sprawie zasadności pozwu, czyli nie ma decyzji, czy rzeczywiście administracja Obamy złamała prawo lub przekroczyła swoje konstytucyjne uprawnienia. Niestety na czas rozpatrzenia pozwu, sędzia zakazał Urzędowi Imigracyjnego przyjmowania wniosków na podstawie nowego dekretu wykonawczego z 20 listopada 2014 roku. Jeżeli sędzia uzna, że administracja nie złamała prawa, zakaz przyjmowania wniosków zostanie automatycznie zniesiony. Jeżeli jednak sędzia uzna inaczej, administracja Obamy będzie musiała się odwołać do wyższej instancji. Sprawa jest relatywnie skomplikowana, gdyż administracja Obamy może odwołać się już dzisiaj od decyzji zakazującej przyjmowania wniosków. Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, ale większość komentatorów jest zdania, że dekret Obamy zostanie uznany za legalny i w najgorszym przypadku wejdzie w życie z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Maria z Nowego Jorku: - Jestem obywatelką USA i sponsoruję swojego brata na zieloną kartę. Czy w czasie sponsorowania brat może wystąpić o wizę turystyczną?
- Jest to teoretycznie możliwe, ale w praktyce urzędnik ambasady wizy nie przyzna, gdyż stwierdzi, że skoro mamy wniosek na zieloną kartę w toku, to nasze intencje są imigracyjne, czyli nie kwalifikujemy się na wizę turystyczną. W takich przypadkach nie pozostaje nic innego, jak tylko złożyć podanie, pamiętając aby wyjawić wszystkie informacje na temat sponsorowania oraz faktu, że Pani jest obywatelką USA.

Władysław z Ozone Park: - Przyjechałem do USA nielegalnie dwa lata temu. Czy na podstawie ślubu z obywatelką USA otrzymam zieloną kartę?
- Jeśli nie jest Pan objęty paragrafem 245(i) to obawiam się, że przyjazd przez „zieloną granicę” nie pozwoli Panu na otrzymanie zielonej karty, nawet na postawie małżeństwa z obywatelką USA. Pragnę podkreślić, że każdy przypadek jest inny i aby uzyskać dokładną analizę Pana sytuacji, należy skontaktować się z adwokatem imigracyjnym.

Bożena z Queensu: - Czy mając status studencki F-1 można pojechać do Polski? Słyszałam, że podróżowanie jest zabronione.
- Status, w Pani przypadku studencki, upoważnia do przebywania w USA i uczęszczania do szkoły. Wyjechać z USA zawsze można, ale powrót nie zawsze jest taki prosty. Aby wrócić do USA i kontynuować naukę w szkole, należy wystąpić w ambasadzie o wizę studencką. W wielu przypadkach, zwłaszcza, jeśli przebywamy w USA bardzo długo i uczęszczamy do szkół językowych, takie wizy nie są przyznawane. Zanim wyjedzie Pani z USA, należy skontaktować się z adwokatem imigracyjnym.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki