Niemiecka kanclerz pochodzi z rodziny o polskich korzeniach. Jej dziadek ze strony ojca, Ludwig Kazmierczak, pochodził z Poznania, a ojciec, Horst Kasner (dziadek w 1930 roku zmienił nazwisko), został pastorem Kościoła luterańskiego. Dziadkowie Merkel i jej matka, Herlind, do 1936 roku mieszkali w Elblągu, potem przeprowadzili się do Hamburga. Dorastała w NRD, gdzie w Lipsku studiowała fizykę. Po uzyskaniu doktoratu pracowała jako chemik kwantowy. Wtedy marzyła jej się kariera naukowa.
PRZECZYTAJ: Niemcy już wybrali. Merkel świętuje zwycięstwo
Pupilka Kohla
Po upadku muru berlińskiego zaangażowała się w ruch demokratyczny i dołączyła do partii Demokratische Aqufbruch. Jej talent polityka dostrzegł ówczesny Helmut Kohl, który uczynił ją ministrem ds. kobiet i młodzieży. Merkel była jego ulubienicą, mawiał o niej "żelazna dziewczynka". Kiedy jednak Kohl, na skutek skandalu finansowego, został skompromitowany, Merkel go skrytykowała.
Historyczny kanclerz
Najpierw, w 2000 roku, została liderem CDU - pierwszą kobietą na tym stanowisku. Następnie, w 2005 roku, objęła jako pierwsza kobieta w historii Niemiec stanowisko kanclerza z ramienia CDU i CSU, które wraz z SPD utworzyły Wielką Koalicję. W 2009 r. ponownie wygrała wybory parlamentarne.
Kiedy po raz pierwszy została kanclerzem, w swoim gabinecie powiesiła portret carycy Katarzyny II. Ona też była Wielka, ponadto pochodziła z Pomorza, podobnie jak rodzina Merkel.
ZOBACZ: Kanclerz Angela Merkel była komunistką?
Mąż chemik
W 1977 r. Angela poślubiła studenta fizyki, Ulricha Merkela. Małżeństwo zakończyło się rozwodem po 4 latach. Jej drugim mężem został profesor chemii kwantowej, Joachim Sauer, który rzadko angażuje się w życie publiczne. Pani kanclerz nie ma dzieci, ale jej mąż ma dwóch dorosłych synów.
"Forbes" dwa lata temu uznał ja za najbardziej wpływową kobietę świata.