Największa polonijna instytucja finansowa chce pomóc. Instytut Piłsudskiego znajdzie nowy dom na Grenpoincie

2014-09-21 21:22

Wszystko wskazuje na to, że kończą się kłopoty ze znalezieniem lokalizacji dla Instytutu Piłsudskiego w Ameryce, który ma opuścić swoją siedzibę na Manhattanie. Już na wiosnę przyszłego roku rozpocznie się przeprowadzka do nowego lokum, które Instytutowi wynajmie Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Nowym adresem Instytutu będzie 138 Greenpoint Avenue. Pomieszczenia zostaną udostępnione na zasadzie wynajmu.

Nowej lokalizacji dla Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce poszukiwano od października ubiegłego roku. Budynek przy 180 Second Avenue na Manhattanie, w którym miał swoją siedzibę od 20 lat, wystawiony został na sprzedaż, przez właściciela, którym był Polski Związek Narodowy. W lipcu tego roku budynek został sprzedany.

Na szczęście swoją pomoc w poszukiwaniach lokum zaoferowała największa polonijna instytucja finansowa. To pomogło rozwiązać problem organizacji.

- Przenosimy się w kwietniu 2015 r. i bardzo się cieszymy, że władze Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej pomogły nam w znalezieniu lokalu – mówi „Super Expressowi” Iwona Korga, dyrektor wykonawczy Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce.

–Trwają ostatnie ustalenia, ale wszystko jest na najlepszej drodze, aby tak zasłużona instytucja dla Polaków i Polonii jak Instytut Piłsudskiego znalazła swój dom na Greenpoincie – wtóruje jej Paweł Burdzy, PR Manager Polish & Slavic Federal Credit Union.

Jak podkreślił, Unia, która powstała na Greenpoincie, robi co może aby zachować polskość tej dzielnicy.

- Mamy tu dwa oddziały, żyją tu dziesiątki tysięcy naszych członków. Ale chodzi o coś więcej - polscy emigranci, Amerykanie polskiego pochodzenia są trwałą i stałą częścią tej nowojorskiej dzielnicy. Chcieliśmy to podkreślić, stąd od ostatniego dnia maja przed główną siedzibą P-SFUK powiewa na wysokim maszcie – obok amerykańskiej – biało-czerwona flaga – dodaje Burdzy.

Z informacji, że nowy dom na Greenpoincie znajdzie Instytut Piłsudskiego zadowoleni również są Polacy, którzy mieszkają w polskiej dzielnicy.

Przeprowadzka do nowego miejsca, związana jest z bardzo dużymi kosztami. Dlatego też cały czas dyrekcja Instytutu poszukuje sponsorów. W walkę o pozyskanie środków finansowych na rzecz Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce włączyła się także sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą, która w tym celu wystosowała specjalną rezolucję do ministra spraw zagranicznych.- Cieszę się że Komisja Łączności z Polakami za Granicą na mój wniosek jednogłośnie przyjęła dezyderat w którym udzieliła wsparcia władzom Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku. Znalazł się on w bardzo trudnej sytuacji po decyzji PNA o sprzedaży siedziby Instytutu. Ta ważna dla Polskiej historii i kultury, dla naszej tożsamości placówka wymaga pomocy i wsparcia ze strony Polskich Władz  - powiedział nam poseł Adam Kwiatkowski z PiS z Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz Komisji Finansów Publicznych.

zdjęcia arch. Instytut Piłsudskiego

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki