Niemiecki kardynał zdradził kulisy konklawe. W takich pokojach mieszkają purpuraci

2025-04-23 18:40

Wybór nowego papieża to proces pełen tajemnic i spekulacji, a samo konklawe bywa inspiracją dla twórców filmowych i literackich. Jednak w rozmowie z agencją dpa niemiecki kardynał Rainer Maria Woelki, który brał udział w konklawe w 2013 roku, stanowczo zaprzecza wizjom artystów. Przy okazji purpurat zdradził, w jakich warunkach mieszkają kardynałowie podczas konklawe.

Niemiecki kardynał zdradził kulisy konklawe. W takich pokojach mieszkają purpuraci

i

Autor: Raimond Spekking / CC (via Wikimedia Commons)/ CC BY-SA 4.0 Kardynał Rainer Maria Woelki

Kardynał Woelki o kulisach konklawe: "To nie film!"

Kardynał Woelki, jeden ze 135 kardynałów, którzy będą wybierać następcę zmarłego papieża Franciszka, podkreśla, że należy rozróżnić między faktycznym konklawe a poprzedzającymi je zgromadzeniami kardynałów. Te ostatnie to czas spotkań, rozmów i wymiany poglądów. Kardynałowie mają okazję się poznać i przedyskutować najważniejsze kwestie dotyczące przyszłości Kościoła.

- Kardynałowie spotykają się, rozmawiają ze sobą i przedstawiają swoje poglądy. Są przerwy na kawę, spotkania wieczorem na kolacji i poznawanie się nawzajem – wyjaśnia kardynał Woelki.

W rozmowie z agencją dpa niemiecki purpurat podkreślił, że film "Konklawe" to dobra rozrywka, ale rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Metropolita Kolonii zaznaczył, że na konklawe "nie ma wielkich wybuchów emocji, jak przedstawiono to w filmie".

SE_Franciszek na ostatnich zdjęciach w Bazylice św. Piotra w Rzymie

Sekrety Domu Świętej Marty: Bez telefonów i światła dziennego

Kiedy rozpoczyna się konklawe, kardynałowie zbierają się w watykańskim Domu Świętej Marty. To tam, w odosobnieniu od świata zewnętrznego, podejmują decyzję o wyborze nowego papieża. Wszystkie urządzenia elektroniczne i telefony komórkowe muszą zostać zdane. Każdy dostaje swój własny pokój.

Kardynał Woelki wspomina, że w 2013 roku, po wejściu do wyznaczonego mu pokoju, okna były zapieczętowane, a okiennice zamknięte. - Nie miałem możliwości ujrzenia światła dziennego – podkreśla.

Kardynałowie codziennie chodzą z Domu Świętej Marty do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbywają się głosowania. Pokonują dystans 500-600 metrów. Starsi lub schorowani kardynałowie mogą skorzystać z podstawionego pojazdu. Procesja odbywa się w atmosferze modlitwy. Procedura jest powtarzana aż do wyboru nowego papieża.

Oba konklawe przeprowadzone w XXI w. nie trwały długo. Zarówno Benedykt XVI, jak i Franciszek zostali wybrani drugiego dnia konklawe.

Kto następcą papieża Franciszka? Ci kardynałowie są faworytami konklawe

Super Express Google News
Sonda
Jak oceniasz pontyfikat papieża Franciszka?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki