Małpia ospa to nowy gorący temat na całym świecie. Czy powtórzy się sytuacja, z jaką mieliśmy do czynienia podczas pandemii koronawirusa? Znowu będą kwarantanny, szczepienia i obostrzenia? Póki co zarejestrowano już 131 przypadków małpiej ospy poza Afryką, w tym w wielu europejskich krajach. Małpia ospa pojawiła się m.in. m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Szwecji, Czechach, Słowenii, USA, Kanadzie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Polsce jeszcze nie zarejestrowano ani jednego przypadku, jednak wydaje się to kwestią czasu.
Małpia ospa. Jaka jest śmiertelność?
Śmiertelność to zaledwie jeden procent. Ale teraz brytyjscy naukowcy mają bardzo niepokojące informacje na temat małpiej ospy. Wielu będzie bardzo zmartwionych! Sytuacja dotyczy także milionów Polaków. Oświadczenie w tej sprawie wydała brytyjska instytucja DEFRA - rządowa instytucja zajmująca się środowiskiem, żywnością i wsią. Badacze ostrzegają!
PRZECZYTAJ TAKŻE: Małpia ospa jednak groźna? Jest pierwsza kwarantanna! Niebezpiecznie na festiwalach
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Nowy wirus
Otóż chodzi o właścicieli zwierząt domowych, w tym psów czy kotów. Choć nie ma jeszcze na to dowodu, to Brytyjczycy podejrzewają, że choroba może przenosić się z człowieka na psy czy koty, a nasi pupile mogą stać się nosicielami wirusa małpiej ospy.
Małpia ospa objawy
Przedstawiciele DEFRA zalecają izolację od zwierząt domowych osobom, u których zdiagnozowano małpią ospę lub u których się ją podejrzewa. Jakie są objawy małpiej ospy? Początkowo zakażony małpią ospą ma gorączkę, potem wysypkę jak w przypadku zwykłej ospy. Wysypka zaczyna się od twarzy, potem przenosi się na resztę ciała. Dotychczas była to bardzo rzadka choroba, występująca w zachodniej i środkowej Afryce.