W uroczystościach wzięli udział byli Powstańcy Warszawscy, przedstawiciele Amerykańskiego Kongresu i Senatu, reprezentanci Wojska Polskiego, Departamentu Policji Nowojorskiej, Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Polish American Folk Dance Company, Greenpoint Landing, a także motocykliści z klubu Unknown Bikers. Tłumnie przybyli mieszkańcy polskiej dzielnicy i Polacy z całej metropolii. Polskie władze reprezentowała między innymi Urszula Gacek, Konsul Generalny RP w Nowym Jorku. Spośród polityków amerykańskich obecni byli: kongresmanka Carolyn Maloney i Joseph Lentol – poseł stanowy reprezentujący Greenpoint i Williamsburg. Na uroczystości zjawiła się również słynna amerykańska dziennikarka Rita Cosby. Z Waszyngtonu przyjechał natomiast Julian Kulski "Goliat" - członek Kedywu i więzień Pawiaka, jedyny z żyjących powstańców uwiecznionych na muralu
Podczas uroczystości wciągnięto na maszty flagi: polską, amerykańską oraz powstańczy sztandar z kotwicą Polski Walczącej, będący najbardziej charakterystycznym symbolem powstańczej Warszawy.
Ten mural ma już swoją własną historię – podkreślił Grzegorz Fryc, współinicjator powstania dzieła i organizator wczorajszej imprezy. Po zniszczeniu został on odnowiony, tak jak kiedyś Warszawa została odbudowana po zrównaniu jej z ziemią. Dziękujemy Powstańcom Warszawskim, ich rodzinom, przedstawicielom Polskiego rządu, weteranom, organizacjom polonijnym, mediom polskim i amerykańskim oraz całej nowojorskiej Polonii za liczne przybycie na dzisiejszą uroczystość. Dziś po raz kolejny oddaliśmy hołd i podziękowaliśmy za walkę naszym bohaterom. Zostali oni upamiętnieni w naszych sercach, a pamięć o nich dotarła również do umysłów kilku milionów nowojorczyków.
Brooklyński mural jest pierwszym i jedynym memoriałem w Stanach Zjednoczonych poświęconym Powstaniu Warszawskiemu. Został on stworzony z inicjatywy Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej oraz stowarzyszenia Pangea Network. Autorem dzieła jest Rafał Pisarczyk, polski artysta mieszkający w USA. Pierwotnie mural został uroczyście otwarty w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w 2014 roku. Szybko stał się miejscem pamięci o żołnierzach Armii Krajowej jak i popularną atrakcją turystyczną w polskiej dzielnicy Greenpoint. W listopadzie 2014 roku mural zdewastowany. Teraz powrócił w nowej, jeszcze bardziej okazalszej formie.
tekst i zdjęcia Marcin Żurawicz
Nowojorscy Polacy obchodzili 71. rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego bardzo uroczyście. Mural na Greenpoincie ponownie odsłonięty
2015-08-03
22:53
W niedzielę 2 sierpnia, dzień po obchodach 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ponownie odsłonięto powstańczy mural usytuowany na jednej ze ścian Polskiego Domu Narodowego na Greenpoincie.