To była pierwsza taka operacja w Wielkiej Brytanii. Jak donoszą lokalne media, w lutym tego roku w szpitalu Churchill w Oksfordzie przeprowadzono zabieg przeszczepienia macicy. 40-letnia dawczyni, która ma już dwójkę dzieci, "oddała" macicę swojej młodszej o sześć lat siostrze, która urodziła się bez tego narządu, a która bardzo chciała mieć potomstwo. "Skomplikowana operacja usunięcia macicy dawczyni i wszczepienia jej 34-latce wymagała zaangażowania dwóch zespołów i ośmiu chirurgów, którzy pracowali w sąsiednich salach operacyjnych, i trwała łącznie ponad 17 godzin" - pisze "Daily Mail".
Wielka Brytania. Lekarze przeszczepili macicę
Lekarze podkreślają, że choć zabieg trwał dłużej niż planowano, wszystko przebiegło pomyślnie, a wszczepiony narząd jest w pełni funkcjonalny. Biorczyni urodziła się bez macicy, ale ma jajniki i wyprodukowała własne komórki jajowe, które wcześniej pobrano. Za parę miesięcy w londyńskiej klinice leczenia niepłodności zostanie jej wszczepiony jeden z pięciu zamrożonych zarodków. Chirurdzy szacują, że jest 80 procent szans na to, że ciąża 34-latki zostanie donoszona. Podkreślają przy tym, że każda z nich (jeśli kobieta zdecyduje się na więcej niż jedno dziecko) zostanie zakończona w 37. tygodniu przez cesarskie cięcie, by nie obciążać organu.
Przeszczepili jej macicę. Pełen sukces w Wielkiej Brytanii
Profesor Richard Smith, konsultant chirurg ginekolog w Imperial College Healthcare NHS Trust, jeden z dwóch głównych chirurgów przeprowadzających przełomową operację, mówi, że kobietę wypisano ze szpitala po 10 dniach, a dawczynię pięć dni wcześniej. "Wszyscy byliśmy we łzach". 34-latka zapowiedziała, że zamierza urodzić tyle dzieci, ile tylko będzie w stanie. Choć zabieg przeprowadzono w lutym, dopiero teraz świat o nim usłyszał. Lekarze chcieli mieć pewność, że rekonwalescencja przebiegnie pomyślnie, a przeszczep się przyjmie. Pierwszy tego typu zabieg na świecie przeprowadzono już w 2000 roku w Arabii Saudyjskiej, jednak nie zakończył się powodzeniem - po trzech miesiącach z powodu powikłań trzeba było usunąć pacjentce przeszczepioną macicę.