Naukowcy z Ameryki są w trakcie badań, czy kadzidło można stosować w kościołach w ramach walki z COVID-19. Obecne badania naukowe jeszcze nie potwierdzających wirusobójczych właściwości palenia kadzidła. Ale wiadomo, że przez chrześcijan i żydów kadzidło było używane nie tylko do duchowych korzyści ale także do walki z zarazą i epidemią.
Artykuł, który ukazał się na stronie internetowej Healthline wykazuje, że „palenie mirry i kadzidła obniża o 68% ilość bakterii przenoszonych drogą powietrzną”.
Udowodniono ponadto, iż palenie kadzidła obniża nastroje depresyjne. Według Federacji Amerykańskich Towarzystw Biologii Eksperymentalnej palenie kadzidła (żywicy kadzidłowca Cartera) aktywuje kanały jonowe w mózgu, co prowadzi do obniżenia napięcia i depresji. Oznacza to, że dosłownie pod nosem możemy mieć całą nową grupę leków przeciwlękowych i antydepresantów.
Kadzidła można używać według uznania w każdej formie Mszy świętej:a) podczas procesji na wejście;b) na początku Mszy, do okadzenia krzyża i ołtarza;c) w czasie procesji przed Ewangelią i podczas jej głoszenia;d) po złożeniu na ołtarzu chleba i kielicha - do okadzenia darów, krzyża, ołtarza, kapłana i ludu;e) podczas ukazania Hostii i kielicha po konsekracji.
Kapłan nakłada kadzidło do kadzielnicy i błogosławi je znakiem krzyża, nic nie mówiąc.Przed okadzeniem i po jego wykonaniu oddaje się głęboki ukłon w stronę okadzanej osoby lub rzeczy, z wyjątkiem ołtarza i darów złożonych na ofiarę w Mszy św.Trzema rzutami kadzielnicy okadza się: Najświętszy Sakrament, relikwie świętego Krzyża i obrazy Chrystusa Pana wystawione do publicznej czci, dary złożone na ofiarę w Mszy św., krzyż ołtarzowy, Ewangeliarz, paschał, kapłana i lud.Dwoma rzutami kadzielnicy okadza się relikwie i obrazy Świętych wystawione do publicznej czci, i to tylko na początku celebracji, po okadzeniu ołtarza.
Ołtarz okadza się pojedynczymi ruchami kadzielnicy w ten sposób:a) jeśli ołtarz jest odsunięty od ściany, kapłan okadza go obchodząc dokoła;b) jeśli ołtarz nie jest odsunięty od ściany, kapłan, przechodząc wzdłuż niego, okadza najpierw prawą, potem lewą stronę.Jeżeli krzyż jest na ołtarzu lub obok niego, okadza się go przed okadzeniem ołtarza. Natomiast jeżeli jest za ołtarzem, kapłan okadza go, gdy przed nim przechodzi.Dary ofiarne okadza kapłan trzema rzutami kadzielnicy, przed okadzeniem krzyża i ołtarza. Może też wykonać okadzenie darów, czyniąc nad nimi znak krzyża kadzielnicą. (OWMR 276-277)
Używanie kadziła w odnowionej po Soborze Watykańskim II nie jest obowiązkowe. Stosuje się je przede wszystkim w nabożeństwach, podczas których wystawia się i adoruje Najświętszy Sakrament. Podczas liturgii okadza się kapłana, który przewodniczy celebracji, wiernych, ołtarz, paschał oraz dary ofiarne. Podczas uroczystości Objawienia Pańskiego, zwanej w Polsce Uroczystością Trzech Króli błogosławione jest kadzidło. Odnosi się to do darów złożonych Jezusowi przez trzech Mędrców ze Wschodu.
Z okadzenia skorzystasz podczas Mszy świętej w Zwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego kadzidła się używa podczas procesji wejścia.
Ceremoniał Liturgicznej Posługi Biskupów informuje, że kadzidło występuje (oprócz Mszy świętej) podczas:
Poświęcenia ołtarza i kościoła;Poświęcenia ,,Krzyżma świętego, kiedy niesie się w procesji błogosławione oleje” (CLPB, pkt. 87);,,Wystawienie Najświętszego Sakramentu w monstrancji” (tamże);Obrzędów pogrzebu;Oprócz powyższych sytuacji, wspomniany dokument przewiduje używanie wonnej substancji szczególnie podczas:
Procesji, w:święto Ofiarowania Pańskiego;Niedzielę Palmową” (CLPB, pkt. 88);Liturgii:Wieczerzy Pańskiej (w Wielki Czwartek);Uroczystości Najśw. Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało);Wigilii Paschalnej (w Wielką Sobotę po zmroku);,,Przeniesienia relikwii”;Uroczystej procesji;