Przygotowania do festiwalu trwają nocami i dniami, są koordynowane przez setki inżynierów, budowniczych i operatorów maszyn, a wszystko po to, by zdążyć wznieść największe piwne miasteczko na czas. Zanim burmistrz Monachium uroczyście rozpocznie świętowanie poprzez odszpuntowanie pierwszej beczki, a uczestnicy Oktoberfest z pełnymi kuflami zasiądą do stołów, ekipa konstruktorów musi pracować w pocie czoła przez 10 tygodni, by zdążyć ze wszystkimi pracami do dnia otwarcia festiwalu.
Już od dzisiaj, 7 października widzowie National Geographic będą mogli oglądać premierową serię „Ekspresowe budowle”, ukazującą kulisy powstawania zaskakujących projektów architektonicznych w rekordowym czasie. Na pierwszy ogień pójdzie właśnie Oktoberfest.
Oktoberfest od kulis
1. NAJTRUDNIEJSZE PUZZLE Od lat do wzniesienia namiotów używa się tych samych elementów konstrukcyjnych. Oznacza to, że co roku konstruktorzy muszą dopasowywać wszystkie elementy do siebie niemal na nowo, gdyż pierwotnie rozpisane plany przez lata zdążyły ulec zmianie i czasami nie stanowią żadnej podpowiedzi w tej konstrukcyjnej łamigłówce.
2. LICZY SIĘ ILOŚĆ I JAKOŚĆ Jeden namiot składa się z ponad 20 000 elementów konstrukcyjnych! Niemal wszystkie wykonane są z drewna lub stali. Jednym z wyjątków jest dach, który pokrywa wytrzymały i nieprzepuszczalny materiał.
3. CO DO CENTYMETRA Oktoberfest odbywa się na terenie ponad 400 000 m², a zagospodarowanie każdego centymetra musi się odbyć z uwzględnieniem bezpieczeństwa uczestników – jeśli przejście ewakuacyjne jest za wąskie nawet o 1 cm, cała konstrukcja musi zostać zmieniona. Czasami wiąże się to nawet z koniecznością przesuwania ścian na 2 dni przed festiwalem!
4. ZAWODNIK WAGI CIĘŻKIEJ Największy namiot ma 85 metrów długości, 62 metry szerokości i 13 metrów wysokości – może pomieścić nawet 10 000 uczestników!
5. ROLLER MONSTER! Olympia Looping, która od lat stanowi stałą atrakcję Oktoberfest, to największy przenośny roller coaster na świecie – ma 34 metry wysokości, ponad kilometr długości, a jej wagoniki potrafią osiągnąć prędkość 100 km/h! Dodatkowo w jednym czasie po szynach mogą pędzić aż 3 osobne kolejki.
„Ekspresowe budowle”, od 7 października co środę o 21:00 w National Geographic!
Zobacz: Robert i Anna Lewandowscy złapali za kufle z piwem na Oktoberfest! [ZDJĘCIA]