Putin wygłasza orędzie i... przyłącza Krym do Federacji Rosyjskiej [RELACJA]

2014-03-18 12:36

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał traktat o włączeniu Krymu w skład Federacji Rosyjskiej. Wcześniej przez 50 minut uzasadniał w orędziu dlaczego musi to zrobić. Co powiedział? ZOBACZ ZAPIS RELACJI

Jak mówił prezydent Władimir Putin, to było historyczne wydarzenie. Po blisko 50-minutowym orędziu, na Kremlu podpisano traktat o włączeniu Republiki Krymu i Sewastopola w skład Federacji Rosyjskiej. Wcześniej Putin mówił o woli mieszkańców Krymu wyrażonej w referendum i obowiązku Rosji, by tą wolę wypełnić.

Oto zapis minutowy orędzia prezydenta Władimira Putina. Ostatni wpisy są na górze relacji, najstarsze - na dole.

13.10

Są pierwsze reakcje Zachodu. Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius poinformował, że udział Rosji w grupie G8 został zawieszony.

13.01

Po odegranym hymnie słychać owacje: "Rosja". Putin wychodzi żegnany brawami.

13.00

Traktat o przyjęciu w skład Federacji Republiki Krymu i utworzeniu nowych podmiotów podpisany.

12.58

Rozpoczyna się uroczystość podpisania akcesji.

12.50

Za kilka minut odbędzie się podpisanie.

12.48

- Teraz czas na polityczną decyzję w samej Rosji. Szanowni członkowie Rady Federacji, Dumy, mieszkańcy. Proponuję Zgromadzeniu Parlamentarnemu włączenie do Federacji dwóch nowych podmiotów: Republiki Krymu i miasta Sewastopola. (OWACJE)

12.47

- Znacie wyniki badań. 95 proc. naszych obywateli uważa, że powinno się chronić obywateli na Krymie - mówi. - Prawie 92 proc. mieszkańców Rosji opowiada się za przyłączeniem Krymu do Federacji Rosyjskiej. Tak mieszkańcy wspierają połączenie Krymu z Federacją Rosyjską.

12.46

- Referendum było uczciwe. I ludzie wyrazili opinię: oni chcą być z Rosją.

12.44

- Sami nigdy nie będziemy dążyli do konfrontacji z naszymi partnerami, ani na zachodzie, ani na wschodzie - zapewnia Putin.

12.43

Do mieszkańców Krymu i Sewastopola: - Wykazaliśmy się solidarnością. Nigdy nie byliśmy tak blisko jak w ostatnich dniach. Chcę podziękować wszystkim za to nastawienie patriotyczne.

12.42

- Chcemy by Ukraina była silnym i samowystarczalnym państwem. Chcemy, by na ziemi ukraińskiej był pokój i zgoda. Ale tylko sami Ukraińcy są w stanie to zagwarantować - mówi Putin.

12.41

- Na Ukrainie mieszkają miliony rosyjskojęzycznych obywateli i zawsze będziemy stali po ich stronie - zapowiada.

12.38

- Nie jesteśmy przeciwni współpracy z NATO. Ale jesteśmy przeciwni temu, by NATO było gospodarzem na naszych terenach. Nie wyobrażam sobie żeby w Sewastopolu byli marynarze NATO-wscy. Lepiej jak to ich bedziemy zapraszać o oni będą nas odwiedzać w Sewastopolu - mówi.

12.37

Do narodu Ukrainy: - Nie wierzcie tym, którzy straszą was Rosją. Którzy mówą, że po Krymie będą następne regiony. Nie chcemy podziału Ukrainy - zapewnia.

12.35

Wierzę, że zrozumieją nas Europejczycy, a przede wszystkim Niemcy. Nasz kraj jednoznacznie wsparł dążenie Niemiec do połączenia. I wierzę, że będą to teraz pamiętać.

12.33

- Zawsze nas próbują zapędzić w jakiś róg. Ale wszystko ma swoje granice. W przypadku Ukrainy nasi zachodni partnerzy przekroczyli granice. Rosja ma swoje narodowe interesy, które trzeba brać pod uwagę i trzeba do nich podchodzić z szacunkiem.

12.31

- W 2004 r. chcieli przeciągnąć Ukrainę na swoją stronę. Rosja chce zaufania z zachodem. Ale nas oszukiwali i stawiali przed faktem dokonanym. Tak samo było z rozszerzeniem NATO na Wschód. Tak samo było z rozmowami na temat wiz i dostępem do globalnych rynków.

12.30

- Uwierzyli w swoją wyłączność. Że tylko oni mają prawo siły. A kto nie jest z nami, jest przeciwko nam - mówi o Amerykanach i Zachodzie.

12.28

- Gdyby siły samoobrony nie działały w odpowiednim czasie na Krymie, byłyby ofiary. Na szczęście jednak ofiar nie było.

12.25

- Dlaczego można to zrobić Albańczykom w Kosowie, a Rosjanom na Krymie nie? Dlaczego teraz się oburzają? - pyta. - To cynizm. Nie można wszystkiego podporządkowywać swoim interesom.

12.24

Powołuje się na przykład Kosowa. Precedens zrobili "nasi zachodni partnerzy". - Sytuacja absolutnie identyczna - mówi.

12.22

- Prezydent Federacji Rosyjskiej otrzymał od parlamentu zgodę na użycie wojska na terenie Ukrainy. Ale nie zrobił tego. Na Krymie były już nasze wojska, zgodnie z wcześniejszymi umowami - mówi Putin.

12.21

- Mieszkańcy Krymu zwrócili się do nas, by ich przed tym ochronić. Nie mogliśmy tego nie zrobić, bo to by była zdrada.

12.20

I dalej o Ukrainie: - Wszyscy dokładnie zrozumieliśmy co mają zamiar robić w przyszłości Banderowcy i zwolennicy Hitlera w czasie II wojny światowej.

12.17

- Dlaczego ludzie na Ukrainie chcieli przemian? Mieli już dosyć tych władz. Zmieniali się prezydenci, premierzy, ale nie zmieniał się ich stosunek do własnego narodu - mówi Putin. - Władza nie interesowała się jak żyją przeciętni ludzie. Dlatego obywatele Ukrainy są zmuszani do wyjeżdżania do pracy do innych krajów. W samej Rosji w tamtym roku Ukraińcy wypracowali 12 proc. PKB Ukrainy. Powtarzam, rozumiem ludzi, którzy protestowali na Majdanie. Ale tam zaplanowano zamach stanu. Stoją za tym faszyści, rusofobowie i antysemici.

12.14

Stosunki z Ukrainą i były i będą dla nas najważniejszymi.

12.11

Ludzie pytali: dlaczego Krym został przyłączony do Ukrainy? - pytano juz w czasie tworzenia ZSRR. Ale nikt wtedy nie mógł przypuszczać, że Związek Radziecki się rozpadnie - mówi. Wtedy Krym okazał się nagle za granicą innego państwa. Wtedy Rosja poczuła się okradziona. Choć trzeba przyznać, że Rosja sama dołożyła do tego rękę. Zapomniała o Krymie.

12.10

Będą trzy języki państwowe - rosyjski, ukraiński i krymsko-tatarski.

12.09

Tak, był okres kiedy wobec krymskich Tatarów stosowano niesprawiedliwość. Ale teraz wrócili na swoją ziemię - przyznał Putin.

12.08

Mówi o historycznym znaczeniu Krymu dla Rosji. - Sewatopol to ojczyzna rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. To święte miejsca dla nas.

12.06

To czas historyczny. 17 marca odbyło się referendum. Powyżej 96 proc. wyborców wypowiedziało się za połączeniem z Rosją. Te cyfry są przekonujące - mówi.

12.05

Owacje po powitaniu przedstawicieli Krymu i Sewastopola.

12.04

Wchodzi Putin. Grają fanfary.

12.00

Właśnie powinno rozpocząć się orędzie prezydenta Putina. Na sali jest m.in.przywódca separatystów krymskich Siergiej Aksjonow.

11.56

Kremlowska sala już pełna. Wszyscy czekają na Prezydenta Rosji.

11. 44

Władimir Żirinowski, lider Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji zaproponował Polsce, Węgrom i Rumunii rozbiór Ukrainy. Rosyjskie ziemie, jego zdaniem, powinny wrócić pod rosyjską flagę. Ale tereny zachodnie, jak Łuck, Lwów, Tarnopol, Iwano-Frankowsk i Równe "to były polskie ziemie wschodnie". - Obwód zakarpacki - to Węgry. W Użhorodzie wszyscy mówią po węgiersku. Albo po rosyjsku. Nie ma żadnego związku z Ukrainą - mówił.

11.40

Jak podaje serwis kremlin.ru, prezydent Władimir Putin już podpisał dekret o przyjęciu republiki Krymu w skład Federacji Rosyjskiej.

10.35

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin powiadomił Radę Federacji, Dumę Państwową i rząd o otrzymaniu od Krymu i Sewastopola wniosków o przyjęcie w skład FR - brzmi dzisiejszy komunikat służb prasowych Kremla.

Prezydent najprawdopodobniej odniesie się do wniosków w orędziu do Zgromadzenia Federalnego. Zgromadzenie Federalne tworzą obie izby parlamentu Rosji: Duma i Rada Federacji.

Nadzwyczajne wystąpienie odbywa się w Sali Gieorgiejowskiej w Wielkim Pałacu Kremlowskim, jednej z najbardziej okazałych i największych komnat na Kremlu. Pomieszczenie to ma również nawiązywać do historii imperium rosyjskiego. I w przypadku wystąpienia Putina ma ono znaczenie symboliczne.

Zobacz też: Anschluss Krymu! Ukraina bije na alarm i ogłasza mobilizację

Rosja to w tej chwili jedyne państwo wyrażające poparcie dla odłączenia Krymu od Ukrainy i uznające legitymację władz Krymu. Świat zachodni i władze w Kijowie podtrzymują stanowisko, że referendum, które odbyło się w niedzielę było niekonstytucyjne i nielegalne. Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Kanada zaznaczyły, że nie maja zamiaru uznać niepodległości Krymu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają