Oriana Fallaci

i

Autor: GIANANGELO PISTOIA Oriana Fallaci

Oriana Fallaci ostro krytykowała islam. Kim była? Jakie miała POGLĄDY?

2015-09-15 12:48

Oriana Fallaci była włoską dziennikarką, która znana była przede wszystkim z ostrej krytyki islamu, zwłaszcza tego współczesnego. Jako korespondent wojenny śledziła losy wszystkich konfliktów zbrojnych naszych czasów, od Wietnamu po Bliski Wschód. Jakie dokładnie poglądy miała Oriana Fallaci?

- Europa nie jest już Europą, ale Eurabią, która z powodu uległości wobec wroga, islamskiego nazizmu, kopie swój własny grób - to jeden z najbardziej znanych cytatów Oriany Fallaci, włoskiej dziennikarki, która otwarcie krytykowała islam. Oriana Fallaci urodziła się 29 czerwca 1929 we Florencji, zmarła 15 września 2006 w tym samym mieście. W ostatnich latach życia zasłynęła właśnie z krytyki islamu, zwłaszcza tego współczesnego.

Fallaci swoją karierę dziennikarską rozpoczęła w 1950 roku. Została wtedy korespondentką włoskiej gazety. Od 1967 pracowała jako korespondentka wojenna w Wietnamie, następnie w czasie wojny pakistańsko-indyjskiej, na Bliskim Wschodzie i w Południowej Afryce. Fallaci przeprowadziła głośne wywiady z takimi osobami jak: Henry Kissinger, Lech Wałęsa, pułkownik Muammar al-Kadafi, Jasir Arafat, Indira Gandhi, Alexandros Panagoulis, arcybiskup Makarios III, Golda Meir, Sean Connery.

Po zamachu 11 września 2001 roku na World Trade Center Fallaci zaczęła głośniej analizować stosunki między Zachodem a światem muzułmańskim. Fallaci odrzucała tezy o istnieniu umiarkowanego islamu - Fallaci uważała, że tzw. "umiarkowany islam" nie istnieje, ponieważ jest sprzeczny z nakazami Koranu. Uważała, że środowiska imigranckie nie są w stanie się zasymilować. Zdaniem Fallaci, "polityka wielokulturowości" poniosła klęskę. Swoje tezy antyislamskie zawarła w książce "Wściekłość i duma", "Siła" i "Wywiad z samą sobą. Apokalipsa". Fallaci była wielokrotnie krytykowana przez organizacje antyrasistowskie i islamskie. Była oskarżana o szerzenie rasizmu, o propagowanie wrogości do Arabów. Niektórzy mówili o niej, że jest "tubą propagandową skrajnej prawicy".

W 2005 roku sędzia śledczy we Włoszech zdecydował o ściganiu Oriany Fallaci. Fallaci została wówczas oskarżona o obrazę islamu. Pozew przeciwko Fallaci wniósł przewodniczący Związku Muzułmanów Włoch Adela Smitha.

Fallaci w ostatnich latach życia chorowała na raka płuc. Zmarła we Florencji w 2006 roku.

Zobacz też: Sławomir Jastrzębowski: Czytajcie Orianę Fallaci, napisała, jak umrzecie

Więcej: Europa jest Eurabią, która kopie swój własny grób. Co PRZEWIDZIAŁA Oriana Fallaci?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki