W tym roku gala rozdania Oscarów odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek 24/25 lutego. Początek gali o godzinie 2.30 czasu polskiego. Niezmienny od lat natomiast czerwony dywan rozłożony jak co roku przed Kodak Theatre w Hollywood oraz złota statuetka Oscara.
"Złota" to za dużo powiedziane...
W rzeczywistości statuetka wykonana jest brązu pokrytego 24-karatowym złotem. Jest dość ciężka: waży prawie 4 kg i ma około 35 cm wysokości. Oscar to rycerz opierający się na dwuręcznym mieczu oraz stojący na rolce filmu, która posiada pięć szprych. Każda z nich symbolizuje jedną z grup zawodowych reprezentowanych w Amerykańskiej Akademii Filmowej: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników.
Dlaczego w ogóle Oscar?
Wersje są dwie. Zgodnie z pierwszą, Oscar zawdzięcza swe imię bibliotekarce Akademii Margaret Herrick, która w 1931 roku na widok statuetki miała powiedzieć, że przypomina jej wuja Oscara Pierce'a. Usłyszeć to miał hollywoodzki dziennikarz Sidney Skolski i zaczął używać tego określenia w swoich felietonach. Druga legenda głosi, że nazwę Oscar wymyśliła aktorka Bette Davis. Jak było naprawdę - tego nigdy się nie dowiemy. Ważne, że w 1939 roku potoczna nazwa Oscar została uznana za oficjalną.
Zaprojektowaną w 1928 roku przez rzeźbiarza George'a Stanleya statuetkę robi się w jednej z fabryk w Chicago. Jak? Zobacz naszą galerię!