Chłopiec, który pochodzi z Buczy w obwodzie kijowskim, gra w szachy od czterech lat. Jeszcze przed wybuchem wojny pojechał do Łucka z mamą i bratem, tam urodził się jego młodszy braciszek. Ojciec Sawelija od pierwszego dnia rosyjskiej agresji służy w obronie terytorialnej w obwodzie kijowskim.
Ośmiolatek siedzi z szachownicą na centralnej ulicy miasta z kartką, na której napisał: „W szachy grasz – armii pomagasz”. Stawki za przegraną nie ma – każdy zostawia tyle pieniędzy, ile może.
Jak pisze Suspilne, w ciągu godziny Sawelij rozegrał trzy partie i zebrał 340 hrywien (ok. 54 zł). Chłopiec podkreśla, że jeśli ktoś chce dorzucić pieniądze do pudełka bez rozgrywania partii, to oczywiście jest to możliwe.
Dziadek Sawelija powiedział, że kiedyś udawało mu się wygrać z wnukiem, ale teraz już nie.
Bucza, o której dzisiaj tak głośno ze względu na zbrodnie wojenne Rosjan, to małe miasto oddalone zaledwie 60 km ( ok. godziny jazdy samochodem) od Kijowa Dziś to niewielkie, spokojne małe miasteczko niestety stało się symbolem zezwierzęcenia rosyjskich zbrodniarzy. Świat obiegły przerażające obrazki z wyzwolonej Buczy. Z opisu ukraińskiego MSW wynika, że cywile byli likwidowani metodą katyńską czyli strzałem w tył głowy, okrutnie torturowani i gwałceni. Bucza może stać się nowym Aleppo bądź Srebrenicą – symbolem okrucieństwa i ludobójstwa.