Ostatni dzwonek na polski paszport

2013-05-19 4:00

Dla tych naszych rodaków, którzy planują wyjazd na wakacje do kraju, a nie mają obywatelstwa amerykańskiego, to może być ważna informacja. To bowiem ostatni dzwonek, by starać się o nowy polski paszport przed wakacjami.

Choć do wakacji zostało jeszcze kilka tygodni, warto sięgnąć do szuflady i sprawdzić, kiedy kończy się termin ważności paszportu. Na wyrobienie nowego będzie trzeba bowiem trochę poczekać. W związku z tym, że paszporty dla Polaków mieszkających za granicami kraju wykonywane są w Polsce, jego wyrobienie trwa od 4 do 8 tygodni. Odpowiednio wcześniej złożony wniosek pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu przed zaplanowanym letnim wypoczynkiem.

Jeśli natomiast okaże się, że jesteśmy postawieni pod ścianą i musimy na gwałt mieć ważny paszport, możemy złożyć wniosek i na czas oczekiwania można dostać paszport tymczasowy.

Procedurę zgłaszania o nowy paszport rozpoczynamy od zarejestrowania się na stronie konsulatu www.e-konsulat.gov.pl.

- Rejestracja internetowa jest niezbędna. Dzięki niej klienci unikają kolejek. Wybierają sobie datę, która im najlepiej pasuje, oraz zaznaczają godzinę. Sugerujemy, by zgłaszać się do konsulatu na 10 minut przed wybraną godziną - mówi konsul Małgorzata Kozik, kierownik wydziału ruchu osobowego. - Należy pamiętać, że osobista wizyta w konsulacie jest konieczna, jeśli chcemy ubiegać się o nowy paszport. Nie ma możliwości składania wniosku o wydanie paszportu korespondencyjnie. Wnioski są dostępne na miejscu w konsulacie. Nie wysyłamy ich do klientów - dodaje Kozik.

Pracownicy konsulatu zalecają, by o paszporty występować w miejscu stałego zamieszkania, by uniknąć możliwych problemów z odbiorem.

- Jeśli wniosek o wydanie paszportu został złożony w urzędzie w Polsce, paszport nie może być wysłany do USA, lecz musi być odebrany w ty samym urzędzie - mówi Kozik. Dlatego nie składajmy wniosków o nowy paszport podczas wakacyjnego pobytu w Polsce, przestrzegają pracownicy konsulatu. Jeśli natomiast okaże się, że nieco przegapiliśmy czas, kiedy należy wystąpić z wnioskiem o nowy paszport, a mamy już zaplanowany wyjazd na wakacje, wystarczy, że złożymy podanie o wydanie paszportu tymczasowego.

- Paszport tymczasowy jest paszportem bez cech biometrycznych, ważnym 1 rok. Tak samo jak paszport 10-letni (biometryczny) upoważnia on do przekraczania granicy polskiej i do pobytu za granicą, a także poświadcza obywatelstwo polskie i tożsamość osoby. Procedura wystawiania jest taka sama jak paszportu 10-letniego - mówi Kozik.

Należy pamiętać, że obywatel polski przebywający za granicą powinien mieć ważny polski paszport jako dokument, który m.in. poświadcza jego obywatelstwo.

- Zalecamy występowania o nowy paszport na trzy miesiące przed upływem ważności obecnie posiadanego. Natomiast jeżeli ważność posiadanego paszportu już upłynęła, nie należy zwlekać z występowaniem o nowy, aby uniknąć problemów z jego wydaniem. Brak ważnego dokumentu paszportowego przez długi czas pociąga za sobą konieczność poświadczania obywatelstwa polskiego - mówi Kozik.

Jeśli ubiegamy się o paszport dla małoletniego dziecka, musimy pamiętać o tym, aby do konsulatu udali się oboje rodzice. - Powyżej 5. roku życia mama i tata muszą być obecni razem z dzieckiem przy składaniu wniosku. Dopuszcza się obecność tylko jednego z rodziców, jeśli przedłoży poświadczoną notarialnie pisemną zgodę drugiego rodzica. Rodzice powinni mieć ważne swoje polskie paszporty - kończy Kozik.

Opłaty za paszport:

Paszport 10-letni (biometryczny) 144 USD

Paszport 10-letni dla emeryta, rencisty, młodzieży uczącej się (do 26. roku życia) 72 USD

Paszport 10-letni dla osoby mającej więcej niż 70 lat bezpłatnie

Paszport 10-letni w zamian za utracony 432 USD

Paszport dla dziecka do 13 lat (5-letni) 46 USD

Paszport tymczasowy na czas oczekiwania na paszport 10-letni 20 USD

Paszport tymczasowy 53 USD

 

Dokumenty, jakie są niezbędna do wyrobienia paszportu:

l dokument poświadczający tożsamość i obywatelstwo polskie,

l posiadany polski paszport,

l w wypadku braku paszportu - oświadczenie o okolicznościach jego utraty,

l polski akt urodzenia,

l polski akt małżeństwa,

l wniosek o nadanie numeru PESEL (jeżeli się go nie ma),

l aktualna fotografia (en face),

l dokument uprawniający do opłaty ulgowej.

 

Paszport tymczasowy jest wystawiany:

l na czas oczekiwania na doręczenie paszportu 10-letniego,

l osobom przebywającym czasowo za granicą na stały powrót do Polski,

l w udokumentowanych nagłych wypadkach związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny,

l w udokumentowanych nagłych wypadkach związanych z prowadzoną działalnością zawodową.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki