10. Lawiny ze śniegu lub ze skał
Lawiny to bardzo widowiskowe zjawiska, zwłaszcza dla narciarzy cierpiących na niedobór adrenaliny. Są tacy, którzy wywołują lawiny celowo, by móc przed nimi uciekać. Biada jednak nieszczęśnikom znajdującym się u podnóża góry, z której właśnie spada lawina – nieważne czy ze śniegu, czy ze skał, zawsze zbierają one wielkie, niszczycielskie żniwo.
9. Powodzie
Choć powodzie zajęły dopiero przedostatnie miejsce w naszym rankingu, to właśnie seria powodzi na terenie Chin z 1931 roku jest największą naturalną katastrofą w historii świata – według różnych szacunków wylewy trzech wielkich chińskich rzek: Jangcy, Huang Ho i Huai He pochłonęły wówczas od 2 do 4 milionów ofiar. Do jak ogromnych zniszczeń może doprowadzić wielka woda, przekonaliśmy się podczas powodzi tysiąclecia z lipca 1997 roku, która przeszła przez południową i zachodnią Polskę, a także przez Czechy i Niemcy.
8. Tornada (trąby powietrzne)
Najwięcej tornad notuje się w Stanach Zjednoczonych. Istnieją tam nawet zorganizowane grupy łowców trąb powietrznych, których głównym celem jest ich nagrywanie z jak najmniejszej odległości. Pracę łowców tornad świetnie przedstawili autorzy słynnego filmu „Twister” z 1996 roku. „Domy rozpadają się na kawałki, w powietrzu fruwają krowy. Traktory spadają na ziemię jak deszcz” – to fragment jakże barwnego opisu tego filmu, świetnie oddający niszczycielską naturę tornad.
7. Cyklony tropikalne, huragany
Cyklony to najbardziej energetyczne z naturalnych zjawisk w atmosferze. Powstają, gdy wielkie masy powietrza o niskim ciśnieniu stykają się z oceanem, w którym temperatura wody jest wysoka. Największym niszczycielskim elementem cyklonu jest oczywiście wiatr, a trwające wiele dni ulewy dopełniają dzieła zniszczenia. Regionalnym cyklonom meteorolodzy przewrotnie nadają często zabawne nazwy, jak willy-willy czy bungo. Nazwy te pochodzą często od imion – Teddy albo Cindy to tylko jedne z bardziej niewinnych.
6. Pożary
Pożary buszów są zmorą mieszkańców Australii. Większość z nich ma związek z falami ogromnych upałów, jakie regularnie nawiedzają ten kontynent. Jednak, co smutne i oburzające, dużą część z nich wzniecają podpalacze. Ogromną tragedię przeżyli niedawno również Grecy. W ostatnich latach lasy płonęły tam dwukrotnie – w 2007 i 2009 roku. Łącznie w wyniku pożarów spłonęło tam prawie 400 tysięcy hektarów lasów.
5. Wybuchy wulkanów
Do erupcji wulkanu dochodzi wtedy, gdy gęsta i lepka lawa w jego kraterze zapycha ujście gazów z głębszych jego warstw, co prowadzi do sporadycznych, ale bardzo gwałtownych eksplozji. Najbardziej niszczycielski typ eksplozji wulkanu to tak zwana erupcja pliniańska, podczas której słup popiołów, kamieni i gazów z kraterów może osiągnąć wysokość nawet 30 kilometrów. Fragmenty skał ulegają wówczas rozdrobnieniu i w postaci śmiercionośnego pyłu opadają na okolicę...
4. Tsunami
Tsunami to fale morskie, wywołane trzęsieniem ziemi pod dnem oceanu. Mają ogromną siłę i prędkość, dochodzącą nawet do 900 kilometrów na godzinę. Jak wielkie śmiertelne żniwo zebrać może tsunami, świat przekonał się w 2004 roku. Powstała w wyniku trzęsienia pod dnem Oceanu Indyjskiego fala tsunami dotarła do wybrzeży Indonezji, Sri Lanki oraz Indii i spowodowała śmierć około 300 tysięcy ludzi. Kilka milionów mieszkańców Azji Południowo-Wschodniej straciło dach nad głową.
3. Trzęsienia ziemi
Z dziesięciu najtragiczniejszych naturalnych katastrof w historii świata aż połowa to trzęsienia ziemi. My, Polacy, mieszkamy w rejonie świata wyjątkowo spokojnym, jeśli chodzi o zagrożenie nimi. Niestety, nie wszędzie mają tyle szczęścia, czego najnowszym, bardzo smutnym przykładem jest tragedia mieszkańców Haiti, gdzie przeszło miesiąc temu, w wyniku trzęsienia o sile 7 stopni w skali Richtera, zginęło 230 tysięcy ludzi, a bilans ofiar wciąż nie jest zamknięty...
2. Broń jądrowa
Broń jądrowa to jedyne źródło kataklizmu w naszym rankingu, które wymyślił i zbudował człowiek. Niestety – odpukać – następna wojna światowa prawdopodobnie będzie wojną atomową, w której strony konfliktu na całym świecie użyją setek lub nawet tysięcy bomb jądrowych w krótkim czasie... Oznaczać to może zagładę niemal całej ludzkości.
1. Uderzenie meteorytu
Eksperci oceniają, że po uderzeniu w ziemię tak ogromnego meteorytu (a właściwie planetoidy), jak ten na filmiku, fala uderzeniowa spowodowałoby unicestwienie całej ludzkości w ciągu kilku minut. Jeśli nagle w słoneczny dzień w Waszym otoczeniu zrobi się bardzo ciemno i zobaczycie na niebie obiekt wiele razy większy od Księżyca, coraz większy, to...