Otrucie Siergieja Skripala nie mogło przejść niezauważone. W niedzielę 4 marca na ławce w pobliżu centrum handlowego w Salisbury (ok. 130 km na południowy zachód od Londynu) znaleziono nieprzytomnych 66-letniego mężczyznę i 33-letnią kobietę. Okazało się, że jest to były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Siergiej Skripal i jego córka Julia. Na miejsce wysłano służby ratunkowe. Policjant, który jako pierwszy zaczął udzielać pomocy nieprzytomnym sam wylądował w szpitalu, gdzie dopiero po trzech dniach odzyskał przytomność. Źle poczuli się również inni ratownicy, policjanci i zwykli świadkowie zdarzenia. Sam Skripal i jego córka trafili do szpitala w stanie ciężkim. Do tej pory są w śpiączce.
Theresa May żąda wyjaśnień od Putina
Do sprawy otrucia Skripala odniosła się podczas przemówienia w Izbie Gmin brytyjska premier Theresa May. "Jest wysoce prawdopodobne, że za otruciem rosyjskiego szpiega stoi Rosja". May wezwała Władimira Putina do udzielenia wyjaśnień w tej sprawie w ciągu 24 godzin. Gdy czas ultimatum minął Wielka Brytania zadecydowała o wydaleniu 23 rosyjskich dyplomatów. Wskazane przez premier osoby mają tydzień na opuszczenie kraju. Odwołano również zaproszenia szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa. Theresa May poinformowała, że Wielka Brytania nie wyśle też reprezentantów dyplomatycznych na Mistrzostawa Świata w piłce nożnej, które zostały zaplanowane na czerwiec 2018 roku. Rzecznik ambasady Rosji w Londynie informował również, że jakiekolwiek "groźby karnych posunięć wobec Rosji spotkają się z odpowiedzią". To oznacza jedno! Relacje między Rosją a Wielką Brytanią dawno nie były tak napięte!
Kim jest Siergiej Skripal?
Skripal przez wiele lat pracował w radzieckich, a następnie rosyjskich służbach specjalnych. Jako pułkownik radzieckiego GRU odpowiadał za nabór kadr. W latach 90-tych podczas pobytu na zachodzie europy został zwerbowany przez agentów brytyjskich. Od tego czasu Skripal miał przekazywać Wielkiej Brytanii tajne informacje. Przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa został zatrzymany w 2004 roku. Dwa lata później w trakcie procesu Skripal przyznał się do winy i powiedział, że przekazywał Brytyjczykom informacje o współpracownikach i agentach GRU w krajach europejskich. Rosjanie skazali go na 13 lat więzienia. W 2010 roku Skripal dostał schronienie w Wielkiej Brytanii po "wymianie szpiegowskiej" między USA a Rosją.
Były szpieg osiedlił się w Salisbury, gdzie kupił niedrogi dom. Kilka lat temu zmarła jego żona Ludmiła. W 2017 roku zmarł również jego 43-letni syn Aleksander. Przebywał wówczas w Rosji. Kilka dni po otruciu Skripala podano, że substancja, której użyto do ataku to nowiczok - rosyjska odmiana środków paralityczno-drgawkowych z grupy związków V.