W trakcie zebrania poruszono szereg tematów związanych z obecnym funkcjonowaniem Unii. Dyrektor P-SFUK Marzena Wojczulanis przedstawiła stanowisko władz Unii w sprawie wniosków o odwołanie Edwarda Pierwoli i Elżbiety Baumgarter z pełnionych we władzach Unii funkcji. Wnioski takie pojawiły się podczas ostatniego majowego zebrania sprawozdawczo-wyborczego Unii.
– Nie uznajemy zachowania pani Elżbiety Baumgarter za nieetyczne (zarzut dotyczył korzystania ze szkoleń Unii i czerpania z nich prywatnych korzyści – red.) – powiedziała Marzena Wojczulanis. – Wyjazdy na szkolenia są obowiązkowe i wszyscy dyrektorzy muszą brać w nich udział. Pani Baumgarner zrezygnowała z członkostwa w Radzie Dyrektorów po odwołaniu dyrektora wykonawczego Oskara Mielczarka, ale została przez członków Unii legalnie i zgodnie z prawem wybrana na kolejną kadencję – dodała m.in. dyrektor.
Jedna z kolejnych przemawiających osób zaapelowała do władz Unii o ratowanie polonijnych firm budowlanych i wspomaganie przedsiębiorstw prowadzonych przez Polaków.
Szczególnie ciekawe było wystąpienie Lesleya Drazka, który nie rozumiał dlaczego Rada Dyrektorów odrzuciła przegłosowany podczas walnego zebrania członków wniosek o ograniczenie do dwóch kadencji czasu zasiadania w Radzie Dyrektorów.
– Kontaktowałem się z NCUA (National Credit Union Administration) telefonicznie i dostałem informacje, że podjęcie takiej decyzji leży w gestii Walnego Zgromadzenia – powiedział pan Drazek, z czym nie zgodziła się prowadząca czwartkowe zebranie przewodnicząca Rady Dyrektorów P-SFUK Marzena Wierzbowska, odwołując się do szczegółowych przepisów NCUA. Obie strony zgodziły się jednak, że należy zwrócić się bezpośrednio do NCUA o wyjaśnienie tej kwestii.
Marcin Żurawicz