W najbliższą środę, 4 października, w Watykanie zacznie się synod biskupów na temat synodalności w Kościele. Właśnie na nim mają zostać poruszone między innymi kwestie możliwości udzielania przez kapłanów błogosławieństwa związkom osób tej samej płci oraz tego, czy nie byłoby ono sprzeczne z nauczaniem Kościoła. Papież Franciszek nie czekał do synodu, tylko już wypowiedział się w tej sprawie odpowiadając tym samym na wątpliwości pięciu konserwatywnych kardynałów, wśród których znaleźli się: Walter Brandmueller, Raymond Leo Burke, Juan Sandoval Íniguez, Robert Sarah i Joseph Zen Ze-kiun.
Papież Franciszek pobłogosławi pary tej samej płci?
Pytania kardynałów i odpowiedzi papieża zostały opublikowane na stronie internetowej Dykasterii Nauki Wiary i portalu Vatican News. Papież Franciszek na najbardziej frapującą wymienionych wyżej duchownych kwestię odpowiedział przypominając, że "Kościół ma bardzo jasną koncepcję małżeństwa: związku wyłącznego, stabilnego i nierozerwalnego między mężczyzną i kobietą". Z tego powodu "Kościół unika wszelkiego obrzędu czy sakramentu, który mógłby stać w sprzeczności z tym przekonaniem i sugerować, że za małżeństwo uznaje się to, co nim nie jest. Dodał jednak, że "obrona obiektywnej prawdy nie jest jedynym wyrazem tej miłości; składa się na nią także uprzejmość, cierpliwość, zrozumienie, czułość i dodawanie otuchy. Dlatego nie możemy być sędziami, którzy tylko negują, odrzucają, wykluczają".
Watykan otwiera się na związki jednopłciowe. Jest jedno "ale"
Co dokładnie ma to znaczyć? Papież Franciszek sugeruje duchownym otwarcie wobec kwestii udzielania przez księży błogosławieństwa parom osób tej samej płci, pod warunkiem, że będzie to miało charakter ograniczony, a każdy przypadek będzie osobno rozpatrywany i nie będzie mylony z udzieleniem ślubu.