Na mocy ogłoszonego we wtorek (22 listopada) papieskiego dekretu, stanowisko przewodniczącego Caritas utracił kardynał Luis Antonio Tagle z Filipin oraz jego zastępcy i sekretarz generalny. Dotychczasowego przewodniczącego zastąpi wybrany przez papieża nadzwyczajny komisarz. Franciszek mianował nim włoskiego świeckiego, inżyniera Piera Francesco Pinelliego. Nagłe i niespodziewane zwolnienia w Caritas to efekt pracy niezależnej komisji, która badała działalność federacji Caritas. Jak przytacza "The Washington Post", Watykan twierdzi, że co prawda nie znaleziono dowodów złego zarządzania finansami, ani niewłaściwego zachowania seksualnego, ale powiedziano, że pojawiły się inne problemy - związane np. z brakami w zarządzaniu, które "poważnie szkodzą duchowi zespołu i morale personelu".
Szef Caritas zwolniony. Nieoficjalnie: To przez tuszowanie przestępstw?
O co tu chodzi? Przede wszystkim o byłego już, bo właśnie zdymisjonowanego sekretarza generalnego Caritas Internationalis, Aloysiusa Johna. Jak wyjaśnia "The Washington Post", były pracownik Caritas, który z obawy przed odwetem chce pozostać anonimowy, twierdzi, że za czasów rządów Johna wielokrotnie słyszał o przypadkach zastraszania pracowników i niekompetencji, "zwłaszcza w radzeniu sobie ze skutkami skandalu związanego z przypadkami wykorzystywania seksualnego i pedofilii w oddziale Caritas w Republice Środkowoafrykańskiej".
"Caritas pomaga w pełnieniu posługi wobec ubogich"
Dekret, w którym Franciszek poinformował o zmianach, przypomina, że "Caritas Internationalis pomaga papieżowi i biskupom w pełnieniu ich posługi wobec ubogich i najbardziej potrzebujących, uczestnicząc w działaniach w związku z kryzysami humanitarnymi i współpracując w szerzeniu miłości i sprawiedliwości na świecie, w świetle Ewangelii i nauczania Kościoła katolickiego".