Małpia ospa: objawy. Czym różni się od ospy wietrznej?
Najbardziej charakterystyczne objawy dla ospy małpiej to: gorączka, ból głowy, bóle mięśni i pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie. Jak podaje CNN, powołując się na Brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), małpia ospa to krewna ospy prawdziwej. "Główna różnica między objawami ospy prawdziwej i małpiej polega na tym, że małpia ospa powoduje puchnięcie węzłów chłonnych, podczas gdy ospa prawdziwa nie" - tłumaczy amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.
Pierwszy w Europie pacjent z małpią ospą
Pierwszy w Europie przypadek tej choroby wykryto w miniony weekend w Anglii, u pacjenta, który przyjechał z Nigerii. Nie są znane szczegóły jego stanu zdrowia, wiadomo jednak, że jest leczony na specjalistycznym oddziale w londyńskim Guy's and St Thomas' NHS Foundation Trust i jest trzymany w izolacji. Czy ospa małpia może zagrażać całemu kontynentowi? Jak się rozprzestrzenia? Czy jest śmiertelnie niebezpieczna? Więcej w dalszej części tekstu.
CZYTAJ TAKŻE: Berlin. Skandal na obchodach rocznicy zakończenia II wojny światowej. Ukraińcy oburzeni! [ZDJĘCIA]
Jak się przenosi ospa małpia?
Choroba jest przenoszona przez niewielkie gryzonie oraz zwierzęta domowe, a także małpy. UKHSA przekazała, że choć nie ma takiej potrzeby, to i tak, w ramach środka zapobiegawczego, skontaktuje się ze wszystkimi osobami, które w ostatnim czasie mogły mieć styczność z zakażonym pacjentem.
Co to jest ospa małpia?
UKHSA uspokaja: ospa małpia jest mniej zakaźna i mniej śmiertelna, niż jej siostra, ospa prawdziwa. Agencja wydała oświadczenie, w którym podkreśla, że choroba zdiagnozowana właśnie w Anglii, jest infekcją wirusową, która wśród ludzi nie rozprzestrzenia się łatwo. "Zakażenie może się rozprzestrzeniać, gdy ktoś ma bliski kontakt z zarażoną osobą, jednak istnieje bardzo niskie ryzyko przeniesienia na populację ogólną" - cytuje komunikat CNN.
CZYTAJ TAKŻE: Rosja zlikwiduje Elona Muska? Miliarder odpowiada na groźby szefa agencji kosmicznej